Doba čtení:1 m, 35 s

V jednom z největších australských zařízení na ukládání čisté energie vzplála baterie Tesla Megapack. Obyvatelé podle místních zpráv hlásili hlasité rány, různobarevné plameny a zápach hořícího plastu.

V areálu v Queenslandu, který vlastní a provozuje společnost Genex Power zabývající se obnovitelnými zdroji energie a skladováním, se nachází 40 jednotek Tesla Megapack 2.0. Jedna z těchto jednotek – přezdívaná „Big Bessie“ – začala podle deníku The Guardian hořet, což přimělo úřady, aby varovaly obyvatele v okolí, aby zůstali uvnitř a vyhnuli se nebezpečným výparům, napsal serverinsideevs.com.

Požár se podařilo lokalizovat, ale skladovací baterie se nechává dohořet pod dohledem hasičů, přičemž již probíhají snahy o zjištění příčiny incidentu, uvedl provozovatel v prohlášení a dodal, že v době, kdy byl požár poprvé nahlášen úřadům, se na místě nikdo nenacházel.

Evropské velmoci se přou o směřování energetiky

Na základě doporučení hasičského sboru Queenslandu a protokolů poskytnutých společností Tesla se požár nechává dohořet pod dohledem hasičů,“ uvedl mluvčí společnosti Genex Power.

Queenslandští hasiči v současné době monitorují hladinu plynu v oblasti Bouldercombe, kde se zařízení nachází. John Platt, velitel zóny Fitzroy Queensland Fire and Emergency Services, podle ABC News Australia uvedl, že obyvatelé se nemají čeho obávat, pokud jde o kvalitu ovzduší.

Projekt Bouldercombe Battery Project v Rockhamptonu v Queenslandu byl uveden do provozu v červenci a regionální vláda o něm prohlásila, že díky svým 50 megawattům/100 megawatthodinám dokáže napájet 4 000 domácností. Ale projekt ještě není plně funkční, jeho uvedení do provozu má být ukončeno koncem října.

Senátor za LNP Matt Canavan, který je zastáncem tradičních zdrojů energie, jako je uhlí, na svém oficiálním účtu na X napsal, že nová australská energetická síť je horší než stará energetická síť.

V roce 2021 postihl jiný požár projekt skladování energie na bázi Tesla Megapack poblíž Geelongu na jihovýchodě Austrálie. Hořel čtyři dny, což přimělo místní úřady vyslat na místo 150 hasičů a více než 30 hasičských vozů.