V Austrálii se chystá uhelný megaprojekt

annastacia palaszczuk_FB_compressed

Povolení k těžbě potvrdila premiérka státu Quensland Annastascia Palaszczuk. Foto: Facebook Annastascia Palaszczuk

V australském Queenslandu již zřejmě nic nebrání v zahájení obřího projektu těžby uhlí. Indická společnost Adani získala povolení k těžbě v lokalitě, kde se zásoby odhadují na 11 miliard tun uhlí. Těžba by měla začít v roce 2017.

Součástí projektu by mělo také být vybudování 189 kilometrů dlouhé železniční trati, výstavba dálnic a další infrastruktury. Investor očekává, že díky projektu vznikne až pět tisíc nových pracovních míst. Udělení povolení k těžbě potvrdila premiérka Queenslandu Annastascia Palaszczuk.

Čtěte také:
Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny
Austrálie a JAR s uhlím počítají

Investice na vybudování dolu severozápadně od Clermontu bude zhruba ve výši 7,7 miliardy dolarů (zhruba 180 miliard korun). Proti projektu protestují ekologičtí aktivisté, kteří argumentují přílišnou blízkostí Velkého bariérového útesu.

Úřad pro ochranu životního prostředí zadal asi 140 podmínek k ochraně místní flóry a fauny, podzemních a povrchových vodních zdrojů, jakož i kontroly prachu a hluku,“ řekl serveru bsccomment.com ministr státu Queensland pro státní rozvoj, přírodní zdroje a těžbu Anthony Lynham, podle nějž bylo povolení uděleno na základě podkladů, které dokazují odhodlání kabinetu vytvářet nová pracovní místa a současně zachovat udržitelný rozvoj lokality.

Povolení pro Adani nemohlo přijít v lepší dobu, vzhledem k tomu, že za poslední dva roky došlo ke zrušení 22 tisíc pracovních míst v těžebním sektoru,“ řekl Greg Lane, ředitel Úřadu práce státu Queensland.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic