V Austrálii se otevírá nová uhelná pánev

Těžba uhlí již v současnosti patří mezi jeden z klíčových motorů australského hospodářského růstu a prosperity. Ilustrační foto: wikipedia.org

V Austrálii dojde k otevření nové uhelné pánve. Nová investice v Galilee v Queenslandu výrazně oživí ekonomiku na jihu Austrálie a zároveň australský ocelářský průmysl. Půjde o doly australské těžební společnosti Arrium Limited, jejichž produkce poslouží ocelárně Whyalla.

Rozhodnutí otevřít novou uhelnou pánev v Galilee v australském Queenslandu má širší ekonomický přínos. Společnost Arrium Limited. která zahrnuje těžební část Arrium Minning, se dosud zaměřovala na těžbu železné rudy. Vytěženou rudu dodávala především ocelářské společnosti Whyalla, zároveň ale zpracovávala i ocelové výrobky v rámci své divize Arrium´s Steel. Nyní investuje i do těžby uhlí. V rámci projektu Carmichael tak jsou zde vytvořena nová pracovní místa.

Čtěte také:
Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny
Obří důl Carmichael se otevře do poloviny roku 2017

Nový uhelný projekt zároveň posílí vývoz produkce ocelárny Whyalla, která se stane odběratelem uhlí z nově otevřené pánve a bude tak moci navýšit výrobu. Těžba uhlí již v současnosti patří mezi jeden z klíčových motorů australského hospodářského růstu a prosperity, protože jak hovoří ekonomické statistiky Australského svazu, australské důlní a těžební služby přispívají do australského HDP celými 15 %. Zároveň na těžební aktivity připadá celkem 1,13 miliónu pracovních míst v rámci celé Austrálie. Nové těžební investice tak významně podpoří i zaměstnanost v regionu středního Queenslandu.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
TOP 10 největších těžebních bestií
V garáži tento stroj neopravíte