V Bílině oslavili Den horníků

Na oslavách vystoupil i populární zpěvák Xindl X. Foto: wikipedia.org David Sedlecký

Tradičním podzimním slavnostem, které pořadatelé spojili se Dnem horníkům, patřila sobota 16. září v Bílině. Horníci stále patří k velké části obyvatel města a jejich zaměstnavatel, Severočeské doly Chomutov, slavnosti významně podporuje.

Ráno oslavy zahájila mše svatá, celebrovaná v kostele sv. Petra a Pavla. V poledne program na koupališti zahájili starosta města Oldřich Bubeníček s generálním ředitelem Severočeských dolů Chomutov Ivo Pěgřímkem. Přivítání se dostalo starostům partnerských měst ze slovenského Stropkova, z ukrajinského Novovolynska a z polského Bilgoraj a Jaraczewo, napsal Teplický deník.

Čtěte také:
Na Den horníků v Sokolově dorazili i aktivisté
Horníci slavili v Karviné

Jsem rád, že naše oslavy se opět spojily se Dnem horníků. Město a těžba uhlí k sobě dlouhodobě patří a věřím, že Bílina bude i nadále hornickým městem. Severočeské doly jsou naším dobrým partnerem, zaměstnávají spoustu našich obyvatel a ti si zaslouží, abychom jim alespoň takovouto slavností poděkovali,“ uvedl při zahájení starosta Oldřich Bubeníček. Ivo Pěgřímek zdůraznil, že přestože těžba uhlí probíhá v těsné blízkosti města a okolních obcí, doly dělají vše pro to, aby důlní činnosti co nejméně znepříjemňovaly život obyvatelům. Připomenul i úspěšný postup rekultivací a například budování cesty z Bíliny do Kostomlat přes radovesickou výsypku.

Program v přírodním areálu uvedli hrou o svaté Barboře členové mosteckého divadelního souboru vedeného Otto Liškou. Po nich následovaly dva ceremoniály. Za dlouholetý přínos pro město byli oceněni rodačka z Bíliny a bluesová zpěvačka Petra Börnerová, lékaři Vladimír Volman a Yeser Karnaub, zakladatel atletické školičky Jiří Nechvátal, vedoucí dětského kroužku lodního modelářství Vladimír Procházka a fotograf Václav Weber.

Severočeské doly odměnily vítěze výtvarné soutěže z minulého školního roku Kryštofa Ortha ze ZŠ Za Chlumem, Veroniku Paluskovou ze ZŠ Aléská a Michala Fojtíka ze ZŠ Lidická. Ti spolu se svými učitelkami získali za odměnu zájezd do zábavního parku v Lipsku.

Další část programu už patřila výhradně zábavě. Na třech hudebních a třech dětských scénách účinkovala například Hornická dechovka Severočeských dolů, Historický spolek města Bíliny, Divadlo v Pytli či kouzelník. Hudební fanoušci si užili koncerty Xindla X, Marka Ztraceného nebo skupiny Nezmaři. Tečku za oslavami udělal tradiční ohňostroj.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje