V Británii chtějí v bývalých dolech dělat geotermální vrty

Důl Hebburn byl otevřen na konci 18. století a těžba v něm byla ukončena v roce 1932. Foto: southtyneside.gov.uk

Opuštěné uhelné doly ve Velké Británii by se v příštích letech mohly ukázat jako užitečný zdroj geotermální energie. Projekt v zaplaveném dole Hebburn na severovýchodě Anglie učinil tento týden další krok vpřed poté, co dostal stavební povolení pro počáteční fázi testování.

Důl Hebburn byl otevřen na konci 18. století a těžba v něm byla ukončena v roce 1932. Jak uvedl britský báňský úřad, když jsou podzemní doly opuštěny, čerpadla, která je udržovala v suchu, se často vypnou a doly se naplní vodou. Geologické procesy tuto vodu ohřívajía teplota zůstává stabilní po celý rok. V Hebburnu je třeba vyvrtat dvě studny, aby se odvedla voda z dolů, přičemž se provedou testy, které zajistí, že projekt bude životaschopný, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
EPH končí s uhlím ve Velké Británii
Komořanská teplárna investuje půl miliardy

Pokud vše půjde podle plánu, tepelné čerpadlo se zdrojem vody se nakonec použije k „extrakci tepla z důlní vody před tím, než je stlačeno na mnohem vyšší teplotu. Vrtání a stavba studny jsou plánovány tak, aby byly dokončeny na podzim.

Projekt bude financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši více než 3,9 milionu liber a měl by přinést snížení emisí uhlíku o 319 tun ročně.

Spojené království má dlouhou historii těžby uhlí, ale v posledních letech přišel úpadek uhelného průmyslu, který tvrdě zasáhl mnoho komunit a je emotivním tématem.

V poslední době vyvolaly velkou diskusi plány na otevření nového uhelného dolu v Cumbrii na severozápadě Anglie. V neposlední řadě proto, že Velká Británie bude v tomto roce hostit summit o změně klimatu COP26. O osudu projektu je ještě třeba rozhodnout.