V bulharské kauze ČEZ se vynořil český miliardář

Podle bulharského portálu Kapital měly Zemkovy peníze pomoci bulharské firmě s vybudováním solárních parků. Foto: morgueFile.com

Majitelům bulharské firmy Inercom, která kupuje aktiva energetické skupiny ČEZ v Bulharsku, v minulosti pomohl z finančních problémů český podnikatel Zdeněk Zemek. Tvrdí to bulharský zpravodajský portál Kapital.

Smlouva mezi Inercomem a ČEZ vyvolala v Bulharsku značné pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

V této souvislosti Kapital o víkendu na webu zveřejnil obsáhlý článek o historii podnikatelských aktivit rodiny majitelky Inercomu Ginky Varbakovové a o jejím spojení s jinými podnikateli a firmami. Přitom někteří z bulharských partnerů měli co do činění s orgány činnými v trestním řízení.

Finanční problémy, do nichž se Varbakovovi postupně dostali, začaly podle Kapitalu ustupovat v roce 2012, kdy rodina zahájila spolupráci se svým “dosud největším partnerem – českým ocelářským magnátem Zdeňkem Zemkem”. Skutečná základní aktiva Inercomu, fotovoltaické parky sdružené v projektu Hadžijské louky, byla vybudována se Zemkovou pomocí a financováním – investice činila něco přes 22 milionů eur (téměř 560 milionů korun), píše bulharský portál.

V polovině roku 2015 pak byly Zemkovy 76procentní podíly ve čtyřech firmách Bulharů převedeny na společnost Solar Green Energy. Zemkovo jméno se podle portálu Kapital v souvislosti s Inercomem znovu objevilo loni v létě. Na krátkou dobu jím kontrolovaný fond získal padesátiprocentní podíl ve skupině Inercom s vyhlídkou na případný nový společný projekt. Po několika měsících se ale tento podíl vrátil rodině Varbakovových.

Varbakovová potvrdila, že Zemkovi nabídli, aby se s nimi do projektu s aktivy ČEZ v Bulharsku zapojil. Český podnikatel se o to podle ní “zpočátku zajímal, ale pak ustoupil a nyní se toho určitě neúčastní”, napsal Kapital.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo