Doba čtení:1 m, 19 s
Důl Centrum je uzavřený hnědouhelný hlubinný důl, který nacházel v katastrálním území Dolní Jiřetín v okrese Most. Provoz dolu skončil v roce 2016 jako v předposledním hlubinném hnědouhelném dole v Česku. Foto: iUHLI

V areálu někdejšího hlubinného uhelného dolu Centrum má vzniknout terénní laboratoř, kde se bude vyrábět takzvaný zelený vodík. Na projektu se podílí ústecká univerzita Jana Evangelisty Purkyně, energetická skupina Sev.en a také Ústav Jaderného výzkumu Řež.

S největší pravděpodobností by terénní laboratoř měla vznikat v roce 2024, zahájení pilotního provozu je v plánu v roce 2025. Univerzita vytvoří studentský program a studenti si budou moci vyzkoušet výrobu zeleného vodíku přímo v praxi, napsal server e-mostecko.cz.

Realizaci tohoto projektu vidím jako velmi důležitou, jelikož praktické části výuky na vysoké škole jsou částmi nejdůležitějšími, zároveň jsou nejzajímavější a hlavně nejzábavnější. Díky této laboratoři v rámci projektu by se student v budoucnu mohl podívat na průmyslové řešení výroby zeleného vodíku a poté se sám podílet na tomto provozu,“ řekl student ČVUT Vít Klajbl, který se ve svých pracích zabývá energetikou.

Dobrá studie, které ale nesedí náklady. O biliony

Rozbíhají se projekty v Operačním programu Spravedlivá transformace. Jeden ze strategických projektů, který je připravovaný, je GET centre UJEP, kde skupina Sev.en je partnerem. Jedna z aktivit toho projektu je vznik pilotního provozu pro výrobu zeleného vodíku, který bude vyrábět vodík pomocí fotovoltaiky,“ uvedl manažer transformačních projektů skupiny Sev.en Vít Kopecký.

Na vznik projektu se můžete podívat v reportáži serveru e-mostecko.cz.