V Česku je letos mimořádně čistý vzduch

Pokud přijde tuhá zima, může se ale ovzduší opět zhoršit. Velká část škodlivin se totiž do vzduchu v Česku dostává z malých starých kotlů na dřevo nebo uhlí. Foto: wikipedia.org

Letos zatím v Česku dýcháme výjimečně čistý vzduch. Ukázala to analýza Českého hydrometeorologického ústavu. „Na vině“ je částečně nouzový stav kvůli koronaviru, ale hlavně počasí. To pozitivně ovlivnilo kvalitu ovzduší i minulý rok.

„V průběhu prvních devíti měsíců letošního roku jsme zaznamenali velmi dobrou kvalitu ovzduší, výrazně nadprůměrnou. Pokud se podíváme na prachové částice nebo oxidy dusíku, tak jejich koncentrace byly na všech stanicích, které jsem hodnotil a které byly rovnoměrně po celé České republice, nejnižší za posledních pět let. A to na všech stanicích kromě jedné, kde bylo o malinko více,“ popsal pro Radiožurnál Jáchym Brzezina z Českého hydrometeorologického ústavu.

Čtěte také:
Vědci našli nového viníka globálního oteplování
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Celkově za lepší vzduch Česko letos vděčí především počasí, dodal Brzezina.

„Je to dáno tím, že se na začátku roku vytápělo mnohem méně, než je pro toto roční období obvyklé. V únoru byla teplota pět stupňů nad dlouhodobým normálem, což je opravdu extrém. Zároveň to byl měsíc, kdy jsme měli dvě vichřice, pršelo více, než je běžné. Srážky vedou ke smývání znečišťujících látek z ovzduší. Toto jsou kombinace faktorů, které přispívají ke kvalitě ovzduší,“ vysvětlil expert.

Pokud přijde tuhá zima, může se ale ovzduší opět zhoršit. Velká část škodlivin se do vzduchu v Česku dostává z malých starých kotlů na dřevo nebo uhlí. Jsou mezi nimi i jemné prachové částice a benzoapyren.