V Českých Budějovicích mírně zdraží teplo

Doba čtení:1 m, 40 s

Teplo

Cena tepla pro domácnosti v Českých Budějovicích od ledna vzroste o 12 korun na gigajoul a bude činit 509,90 Kč/GJ bez DPH. Letos domácnosti u sazby „na vstupu do objektu“ platí 497,90 Kč za gigajoul bez DPH.

„Pokud vezmeme průměrnou roční spotřebu čtyřčlenné domácnosti 25 gigajoulů tepla na vytápění bytu a ohřev vody, tak toto zvýšení ceny představuje 300 korun na celý rok. Podstatně významnější dopad do peněženek odběratelů bude mít spíš fakt, zda bude zima mrazivá nebo mírná, což meteorologické předpovědi zatím nesdělily,“ uvedla vedoucí obchodního úseku teplárny říká Eva Krejsová.

Na růst ceny má největší vliv nákup emisních povolenek oxidu uhličitého, které je teplárna povinna odevzdávat v souladu s přijatou evropskou legislativou podle vypouštěného množství tohoto skleníkového plynu.

Čtěte také:
Čistší vzduch za půl miliardy
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

Náklady na výstavbu nedávno zprovozněného odsíření, která znamená významnou ekologizaci teplárny a snížení oxidů síry a oxidu dusíku, a tedy lepší ovzduší ve městě a jeho okolí, se na zvýšení ceny tepla nepodílejí. Teplárna si je pokrývá z dalších vnitřních provozních úspor a technologických vylepšení. Efekt třeba přináší nahrazování zastaralých parovodů moderními horkovody, které mají vyšší účinnost a snižují tepelné ztráty o 10 až 15 procent a tím i spotřebu uhlí a produkci emisí.

Pomoci má i zahájená rekonstrukce turbíny TG5. Díky její vyšší účinnosti se vyrobí a prodá víc elektřiny, aniž by se spálilo víc paliva a tedy bylo potřeba víc povolenek.

Teplárna České Budějovice provozuje dva uhelné kotle s celkovým výkonem 300 tun páry za hodinu. V nich ročně k výrobě tepla a technologické páry spálí až 300 tisíc tun hnědého uhlí. To je sice nízkosirnaté, a firma proto splňovala stanovené emisní limity, ale i tak do ovzduší vypouštěla ročně více než 2000 tun SO2 a 600 tun NOx.

Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice je s 99, 55 procenty akcií město České Budějovice.

Mohlo by vás zajímat:
Teplo pro domácnosti podraží
Teplárny mají s uhlím různé plány
Teplárny potřebují uhlí za limity