V dole Frenštát se těžit nebude

Informaci o chystaném uzavření dolu přinesla ministryně financí Alena Schillerová. Foto: MFČR

Firma OKD podle informací ministryně financí Aleny Schillerové neuvažuje o těžbě v černouhelném dole Frenštát, neuvažuje. Ministerstvo vyvolá jednání s ostatními resorty o krocích směřujících k uzavření dolu.

Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století, uhlí se v něm ale nikdy netěžilo a je zakonzervovaný. O jeho likvidaci usilují okolní samosprávy a spolky.

Čtěte také:
Schillerová chce vedení ČEZ sebrat odměny
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Podle mých informací OKD o těžbě v Dole Frenštát skutečně neuvažuje. Současná situace tak generuje pouze náklady, bohužel. V nejbližším kroku bude proto ministerstvo financí iniciovat jednání s příslušnými resorty tak, aby se mohla situace posunout blíže ke konečnému a faktickému uzavření nejen dolu Frenštát, ale i ostatních dolů, u nichž to okolnosti již umožňují,“ řekla ministryně Schillerová v odpovědi na interpelaci poslance Petra Pávka (STAN).

Ministryně také podotkla, že podmínkou reorganizace těžařské firmy OKD je postupný útlum a zavírání jednotlivých dolů podle reorganizačních plánů. „A z této cesty OKD nemíní sejít a to ani za situace, kdy zisk za rok 2017 dosáhl řádu jednotek miliard. Stačilo to pouze řídit s péči řádného hospodáře,“ dodala ministryně.

Firmu OKD počátkem dubna převzal státní podnik Prisko a stát do ní dosadil nové vedení. OKD se předloni dostala do úpadku a prošla reorganizací, její stejnojmenná nástupnická společnost nyní plánuje postupný útlum dolů rozložený do roku 2026. Samosprávy z okolí dolu proti těžbě ve Frenštátu protestují, protože se obávají toho, že by se tak nenávratně zničila okolní příroda.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda