Doba čtení:1 m, 19 s
K úmrtí horníka došlo v Dole ČSM Jih ve Stonavě na Karvinsku.. Ilustrační foto: wikipedia.org, Petr Štefek

V černouhelném Dole ČSM Jih podniku OKD včera odpoledne ve Stonavě na Karvinsku zemřel polský horník dodavatelské společnosti Alpex. Neštěstí se stalo při manipulaci se strojním zařízením. ČTK to sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová.

Muž pracoval jako směnový technik přípravářského kolektivu. Na místo byl neprodleně povolán lékař Hlavní báňské záchranné stanice, který smrt polského horníka potvrdil,“ uvedla Chattová.

Příčinu smrtelného úrazu nyní šetří komise, v níž jsou zástupci Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, policie, vedení OKD, společnosti Alpex a odborů.

Diamo zatím tají výsledky studie o černém uhlí

Letos jde o druhý smrtelný úraz v dolech OKD. V březnu v Dole ČSM Sever zahynul rovněž zaměstnanec dodavatelské firmy, když při likvidaci chodby asi 800 metrů pod zemí nastal zával. V předchozích třech letech nezemřel v dolech OKD nikdo.

Ještě před 20 lety umíralo v OKD ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření. Například otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Firma těží už jen v Dole ČSM. V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.