Doba čtení:2 m, 0 s
Ceny emisních povolenek v systému EU ETS stouply loni o 50 procent na 80 eur za tunu. Foto. pixabay.com

Hodnota globálních trhů s emisními povolenkami v loňském roce stoupla o 14 procent na rekordních 850 miliard eur (20,2 bilionu Kč). Na trzích změnily majitele povolenky na zhruba 12,5 miliardy tun emisí oxidu uhličitého, což bylo o 20 procent méně než v předchozím roce. Hodnota trhu se však zvýšila kvůli růstu cen. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje analytiků společnosti Refinitiv.

Systém obchodování s emisními povolenkami je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět subjekty v jeho působnosti. Pokud vypouštějí méně emisí, mohou své povolenky prodat těm, kteří naopak vypouštějí více. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Největším světovým trhem pro obchodování s emisemi je evropský systém EU ETS, který byl spuštěn v roce 2005. Jeho hodnota loni činila zhruba 751 miliard eur, meziročně se zvýšila o deset procent. Ceny emisních povolenek v systému EU ETS stouply o 50 procent na 80 eur za tunu, protože po invazi na Ukrajinu prudce vzrostly ceny energií. Zvýšily se ceny také na trzích v Británii a Severní Americe.

Scholz chce stavět až pět větrných turbín denně

V loňském roce unijní zákonodárci pracovali na reformě systému, která je součástí snahy EU o zpřísnění klimatické politiky. Odsouhlasili proto snížení počtu povolenek v systému, což také přispělo k růstu cen.

Všechny oči se budou upírat k implementaci této legislativy v roce 2023 a masivní jednorázové snížení povolenek je naplánováno na rok 2024,“ uvedli analytici společnosti Refinitiv. Na druhé straně budou vydány dodatečné povolenky na financování plánu REPowerEU, jehož cílem je snížení závislosti unie na ruských dodávkách. V rámci plánu budou prodány dodatečné emisní povolenky, a takto získané peníze mají pomoci s jeho financováním. Důležité pro vývoj cen povolenek budou podle analytiků ceny plynu.

Dva regionální trhy s emisními povolenkami v Severní Americe měly loni dohromady hodnotu více než 60 miliard eur.

V roce 2021 byl také spuštěn čínský národní systém obchodování s emisemi, jehož hodnota loni činila 504 milionů eur. To bylo o 61 procent méně než v předchozím roce. V rámci systému se však loni obchodovalo pouze v omezené míře kvůli pandemii nemoci covid-19. Vláda také nezveřejnila nový plán přidělování povolenek.