V Hořanském koridoru se přesune několik potrubí

V příštím roce budou v Hořanském koridoru probíhat hlavně zemní práce. Foto: Sev.en

Projekt výstavby inženýrských sítí Hořanského koridoru patří k nejdůležitějším ve skupině Sev.en Energy na severu Čech. Miliardová investice umožní pokračování těžby lomu Vršany v následujících desetiletích.

Laickým pohledem jde o to, přesunout zhruba desítku potrubí v zemi o několik stovek metrů dál, aby nepřekážela postupu povrchové těžby. V nejvzdálenějším místě se posunou o více než kilometr. Vypadá to snadně, ale je potřeba si uvědomit, že se nejedná o nějaké obyčejné potrubí, ale proudí tudy produkty ke zpracování do litvínovské chemičky a opačným směrem do dalších chemických podniků.

Čtěte také:
Velké manévry v Hořanském koridoru
Na čistou energetiku počkejte pár století

Posouvá se i horkovod, kterým se z komořanské teplárny zásobuje teplem město Most. Přitom nejde jen vzít „trubky“ a přemístit je o kus dál, vše se musí s jejich vlastníky dopředu dostatečně naplánovat, aby bylo možné přeložky navázat na odstávky v podnicích. Také proto se s přípravou území pro přeložky začalo už v roce 2015. Na celé trase se na jednotlivých zakázkách vystřídaly desítky specializovaných firem.

Kompletně by všechny produktovody měly být přesunuty na nové místo v roce 2021. Tento termín je finálním datem dokončení veškerých prací. Jednotlivá potrubí se do země pokládají již nyní. V příštím roce budou v Hořanském koridoru probíhat hlavně zemní práce, kdy území dostane konečnou podobu, vzniknou obslužné cesty a následně sem nastoupí zaměstnanci společnosti Rekultivace, kteří se zde budou starat o údržbu zeleně v následujících letech.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda