Doba čtení:2 m, 8 s
Odboráři jsou přesvědčeni, že program podpory OZE ohrozí výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách. Foto: wikipedia.org

Hlavní tepny Jihoafrické metropole tento týden ochromily stovky uhelných nákladních aut jedoucích šnečí rychlostí. Jejich řidiči tak protestovali proti rozšíření podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE). Obávají se, že přijdou o práci.

Stávku, které se zúčastnilo více než 2 tisíce šoférů, zorganizovala odborová organizace Forum přepravy uhlí (CTF). Podle ní hrozí v zemi, kde už nyní nezaměstanost dosahuje 27 procent, ztráta až 30 tisíc míst. Protest vyvrcholil pochodem k sídlu prezidenta Jocoba Zumy, který minulý měsíc masivní investice do OZE oznámil.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Mluvčí CTF Mary Phadiová pro agenturu Reuters uvedla, že kvůli novému programu může být zastavena či omezena produkce v jihoafrických uhelných dolech i tepelných elektrárnách. „Toto není politická záležitost. Je to zpráva prezidentovi, aby snížil rychlost zvyšování podílu dodavatelů OZE,“ uvedla Phadiová a dodala, že i USA se k uhelným dolům musely vrátit.

Státní společnost Eskom, která vyrábí více než 95 procent jihoafrické elektřiny, však ustoupit nehodlá. „Příští rok nebudeme obnovovat smlouvy s firmami prepravujicimi naše uhlí. Chceme používat čím dál méně uhlí,“ prohlásil nekompromisně šéf firmy Matshela Koko. Mluvčí Eskomu Khulu Phasiwe později jeho slova zmírnil a ztrátu mnoha pracovních míst v sektoru připustil. Eskom však prý jen plní vládní instrukce.

Předseda CTF Steve Mokwana se v rozhovoru pro jihoafrický deník The Citizen snažil argumenty vlády a Eskomu vyvrátit.„JAR má v současné době přebytečnou kapacitu 5 600 MW a 2 000 MW operačních záloh. V situaci, kdy je elektřiny nadbytek a její spotřeba klesá, zatímco ekonomika roste, není k růstu produkce z OZE důvod,“ je přesvědčen Mokwana.

Jedna kilowatthodina elektřiny z obnovitelných zdrojů stojí více než 2 randy, kdežto uhelné elektrárny ji vyrobí za pouhých 32 centů. Koncoví zákazníci za ni přitom platí 86 centů. „V loňském roce nás stály dotace elektřiny z OZE 9 miliard randů (= zhruba 18 miliard korun). Ve stejném období se snížila spotřeba uhlí o 3 miliony tun. Tenhle trend je dlouhodobě neudržitelný,“ uvedl Mokwana.

Investice do OZE v Jižní Africe výrazně zpomalily po rozsáhlých výpadcích elektřiny v letech 2007 až 2015. Více než tři čtvrtiny jihoafrické elektřiny pocházejí z uhlí, které zároveň patří mezi nejvýznamější položky domácího HDP i exportu. Společnost Eskom je největším producentem elektřiny v Africe a provozuje také jedinou jadernou elektrárnu na kontinentu.

Mohlo by vás zajímat:
Britský poradce: Větrná a solární energie je plýtvání
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo