Doba čtení:1 m, 40 s
Nová firma ponese název Cenovus Energy a sídlo bude mít v kanadské provincii Alberta.Foto: wikipedia.org

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy korun) svého rivala Husky Energy. Vznikne tak třetí největší producent ropy a zemního plynu v Kanadě podle objemu produkce, oznámily dnes firmy. Hodnota transakce při započtení dluhů dosahuje 23,6 miliardy kanadských dolarů (přes 412 miliard korun).

Na transakci se firmy dohodly v době, kdy poptávka po surovinách kvůli dopadům pandemie prudce klesla. Řada podniků je proto nucena spojit síly, aby tyto dopady lépe zvládly.

Čtěte také:
Kanada pomůže energetice miliardami
Kanada prodala uhelný terminál

Oznámený kontrakt je v odvětví těžby ropy a plynu v Kanadě největší od začátku pandemie. Transakce se uskuteční formou výměny akcií a už ji schválily správní rady obou firem.

K fúzím už v tomto sektoru přistoupilo i několik podniků ve Spojených státech. Například společnost Concho Resources tento měsíc přistoupila na to, že se nechá za 9,7 miliardy dolarů (přes 222 miliard korun) převzít firmou ConocoPhillips. Už předtím se další americká energetická společnost Chevron dohodla, že za 4,2 miliardy USD (přes 96 miliard korun) převezme firmu Noble Energy.

Kanadské firmy čelí větším problémům už asi šest let, od posledního útlumu těžby. Na vině je nedostatečná kapacita produktovodů, ale také odchod zahraničních ropných společností spolu s investory kvůli tomu, že náklady na těžbu jsou v Kanadě relativně vysoké. Odvětví se v Kanadě také potýká s vyššími emisemi.

Sloučený podnik by měl díky zjednodušení některých procesů ročně ušetřit zhruba 1,2 miliardy kanadských dolarů (21 miliard korun). Ponese název Cenovus Energy a sídlo bude mít v kanadské provincii Alberta. Generální ředitel firmy Cenovus Alex Pourbaix bude generálním ředitelem i ve sloučené firmě. Nezmění se ani pozice finančního ředitele, kterou vykonává Jeff Hart.

Firmy by měly být po sloučení schopny dohromady produkovat kolem 750 000 barelů ropného ekvivalentu denně. S dokončením transakce se počítá v prvním čtvrtletí příštího roku.