Po výbuchu v Karviné už 13 mrtvých

Řízený výbuch metanu v rámci cvičení. Ilustrační foto: OKD

Při čtvrtečním neštěstí v dolu ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků, z toho 11 Poláků. V nemocnicích jsou tři zranění horníci. Jeden z nich je nadále v kritickém stavu, řekla dnes ráno ČTK mluvčí FN Ostrava Naďa Chattová.

Neštěstí se stalo ve čtvrtek odpoledne v hloubce okolo 880 metrů. Výbuch zdevastoval důlní pracoviště. Práce byly zastaveny. Horníci evakuováni. „Mohu potvrdit, že skutečně v 17:16 došlo k důlnímu neštěstí. Příčinou bylo zapálení metanu, který zapříčinil devastaci některých důlních pracovišť,“ řekl iDNES.cz mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský. „V podzemí zasahuje báňská záchranná stanice, která musí důkladně zrekognoskovat terén a protože je špatně přístupný,“ dodal.

Čtěte také:

Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy
V Pákistánu zabil metan desítky horníků

Na místo neštěstí v dole ČSM na Karvinsku přijedou dnes premiéři Česka a Polska. Michal Dworczyk z kanceláře polského premiéra Mateusze Morawieckeho na twitteru uvedl, že Morawiecki bude v Karviné dnes ráno. Mezi mrtvými a zraněnými jsou především Poláci. Premiér Andrej Babiš (ANO) na místo tragédie zamíří po jednání Bezpečnostní rady státu.

Hned po skončení Bezpečnostní rady státu letím na místo tragédie do dolu ČSM, abych zjistil, jakou pomoc může naše vláda poskytnout,” uvedl ráno na twitteru Babiš. On i jeho polský protějšek vyjádřili v noci soustrast pozůstalým a nabídli pomoc.

Všem blízkým obětí … chci vyjádřit svoji nejhlubší soustrast. Je to obrovská tragédie pro všechny Poláky i Čechy,” napsal dnes ráno Morawiecki na twitteru. “Ukažme v tomto mimořádně těžkém dni solidaritu a pocit národní sounáležitosti,” dodal.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo