Doba čtení:1 m, 54 s
Tehdejší vláda Miloše Zemana v červenci 1999 prodej státního podílu firmě Investenergy schválila. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Bývalá náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Milada Vlasáková včera u pražského městského soudu popsala jednání, která předcházela prodeji státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS). Hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech, kdy chce soud vyslechnout další svědky.

Vlasáková působila na ministerstvu jako náměstkyně mezi lety 1998 a 2002. Pod její divizi spadala i sekce, která měla na starosti privatizaci. Vlasáková řekla, že její sekce připravovala zprávu pro vládu současného prezidenta Miloše Zemana, která v červenci 1999 prodej státního podílu firmě Investenergy schválila.

Čtěte také:
Kraus z kauzy MUS je ve vězení
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

O MUS se ministerstvo podle bývalé náměstkyně zajímalo mimo jiné proto, že šlo o významnou společnost, která zaměstnávala tisíce lidí, zejména ze severních regionů země. “Jakékoli problémy by na severu znamenaly velmi katastrofální situaci,” řekla.

Obžaloba viní pětici bývalých manažerů MUS – Antonia Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře. Česku údajně způsobili podvodem a zneužitím obchodních informací škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Obžalobě čelí i exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Odprodej 46procentního státního podílu firmě Investenergy za 650 milionů korun schválila Zemanova vláda jednomyslně. Vlasáková dnes řekla, že cena odpovídala tržní hodnotě akcií navýšené o čtvrtinu. Podle státního zástupce Investenergy zaplatila za podíl penězi, které pocházely přímo z uhelné společnosti, odkud je předtím obžalovaní údajně vyvedli.

Podle Vlasákové státní podíl v MUS tehdy už nebyl majoritní a působení na směřování firmy by tak pro stát bylo komplikované, proto stát MUS prodal. O tom, jak se stalo, že stát o většinu ve společnosti přišel, bývalá náměstkyně nevěděla.

Krausův případ dnes soudkyně vyloučila k samostatnému projednání. Muže totiž v polovině května zadržela švýcarská policie na ženevském letišti. Krause již švýcarská justice v případu MUS pravomocně odsoudila k 16měsíčnímu vězení. Policie ho po zadržení převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. Pokud obviněný nastoupí pro totožný skutek do vězení v jiném státě, musí český soud Krausovo trestní řízení zastavit.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo