Doba čtení:1 m, 17 s
Na sobotu je naplánovaný průvod horníků městem, takzvaná hornická paráda. Účastníci vyjdou před polednem od chrámu svaté Barbory a půjdou přes Rejskovo a Palackého náměstí do parku pod Vlašským dvorem, kde bude slavnostní ceremoniál. Foto: pixabay.com

V Kutné Hoře dnes začne 26. setkání hornických měst. Pořadatelé očekávají účast 750 zástupců hornických měst z ČR a Slovenska i zástupců partnerských měst Kutné Hory. Akce potrvá do neděle, program pro veřejnost je připraven na sobotu.

Na sobotu je naplánovaný průvod horníků městem, takzvaná hornická paráda. Účastníci vyjdou před polednem od chrámu svaté Barbory a půjdou přes Rejskovo a Palackého náměstí do parku pod Vlašským dvorem, kde bude slavnostní ceremoniál. Jeho součástí má být představení hornických spolků, stužkování, předání světla svaté Barbory, putovního praporu a vystoupení hornických kapel. Na Palackého náměstí se navíc budou v sobotu odpoledne zároveň konat tradiční Svatováclavské slavnosti.

Na Hornické slavnosti OKD zavítaly tisíce lidí

O uspořádání akce rozhodlo vedení Kutné Hory už v roce 2019, nejbližší volný termín byl až letos. První setkání hornických měst se konalo v roce 1997 v Příbrami. Od té doby se akce uskutečnila například v Sokolově, Ostravě, Mostě či Havířově. Loňského setkání v Mostě se zúčastnilo kolem 350 havířů z různých míst České republiky, Slovenska a partnerského saského Marienbergu.

Kutnou Horu ve středověku proslavila těžba stříbra, svého času byla nejdůležitějším městem po Praze. Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, i jeho důlní památky každoročně navštěvuje velké množství turistů.