Doba čtení:1 m, 32 s
Lom Jiří se nachází severně od Sokolova. Foto: wikipedia.org

Společnost Sokolovská uhelná získala kladný posudek EIA pro další těžbu v uhelném lomu Jiří na Sokolovsku. V letech 2020 až 2030 z něj chce vytěžit 40 milionů tun uhlí. Těžba se dotkne obcí Sokolov, Svatava, Vintířov, Nové Sedlo, Královské Poříčí a Lomnice, uvedl server E15.cz.

Za méně významné lze považovat vlivy například na hlukovou situaci, čistotu ovzduší, povrchové a podzemní vody, biodiverzitu a vliv na faunu a flóru. Ostatní vlivy na další složky životního prostředí lze označit jako nevýznamné,“ uvedlo v posudku ministerstvo životního prostředí.

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Sokolovská uhelná zdraží teplo

Od roku 2020 do roku 2025 chce Sokolovská uhelná v dole Jiří vytěžit v průměru téměř pět milionů tun ročně. Ve zbytku desetiletého období objem sníží.

Lom Jiří se nachází severně od Sokolova a leží v dobývacím prostoru Alberov (podle jména dnes už neexistující vesnice uprostřed dnešního lomu). Otvírka byla provedena ve Vintířově roku 1981 jako přechod na povrchovou těžbu. Produkce uhlí činí 8 milionů tun za rok, což je nejvíce v Sokolovském revíru. Jedná se o jeden ze dvou posledních ještě dnes činných uhelných lomů na Sokolovsku. Uhlí má nejmenší obsah síry ze všech hnědouhelných lokalit v ČR a je vhodné pro briketování, se kterým se skončilo v roce 2010.

Sokolovská uhelná vznikla v roce 2004 a vedle těžby uhlí se zabývá výrobou elektrické energie, strojírenstvím, stavebnictvím a dalšími obory. Společnost měla loni zisk 564 milionů korun, o rok dříve to bylo po zdanění 1,094 miliardy korun. Tržby firmy meziročně ale stouply o 1,5 procenta na 6,85 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme