Doba čtení:1 m, 12 s
K důlnímu neštěstí došlo v únoru 2006 v uhelném dole Pasta de Conchos ve státu Coahuila. Foto: wikipedia.org

Mexické úřady ve středu informovaly, že se podařilo najít pozůstatky některých ze 63 horníků, kteří před 18 lety zůstali uvězněni pod zemí při důlním neštěstí na severu země.

Stalo se v únoru 2006 v uhelném dole Pasta de Conchos ve státu Coahuila a ze 73 horníků, kteří byli na směně v podzemí, osm přežilo se závažnými popáleninami. Vyprostit se tehdy podařilo těla dvou havířů.

Mexické ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že po letech pátrání se podařilo najít „první lidské pozůstatky“ v jedné z komor v dole. Z prohlášení však není jasné, kdy se tak stalo.

Izrael prý dokáže nahradit kolumbijské uhlí

Neštěstí v Pasta de Conchos je v Mexiku považováno za jedno z nejhorších. Až v roce 2020 prezident Manuel López Obrador slíbil, že těla horníků nechá z dolu vyprostit a proces skutečně začal. Léta kvůli tomu na různé mexické vlády naléhali příbuzní obětí.

Operaci dostala na starost státní energetická společnost CFE, která se k zasypaným pozůstatkům horníků musela prokopat. V komoře, kde byly pozůstatky nalezeny, v den důlní katastrofy pracovalo 13 horníků, uvedlo ministerstvo vnitra. Vláda naznačila, že se jí zatím nepodařilo zjistit, zda v únoru 2006 zával v dole způsobil výbuch. Objevené pozůstatky budou zkoumat vyšetřovatelé a odborníci, aby je identifikovali a pokusili se zjistit příčinu neštěstí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa