Doba čtení:1 m, 13 s
Spotřeba plynu v Německu byla v posledním týdnu loňského roku o 30 procent nižší ve srovnání s průměrem z předchozích čtyř let. Teploty byly ale téměř o čtyři stupně vyšší. Foto: pixabay.com

Nedostatek plynu v Německu je tuto zimu čím dál méně pravděpodobný. Uvedl to spolkový síťový regulátor Bundesnetzagentur. Dodal nicméně, že zůstává důležité plynem šetřit a že podniky i domácnosti musejí nadále počítat s výrazně vyššími cenami plynu.

Německé zásobníky plynu jsou nyní podle úřadu plné téměř z 91 procent. „Celkově úřad hodnotí situaci jako méně napjatou než na začátku zimy. Nedostatek plynu je tuto zimu čím dál více nepravděpodobný. Zhoršení situace ale stále nelze vyloučit,“ uvedl úřad.

Spotřeba plynu v Německu byla podle úřadu v posledním týdnu loňského roku o 30 procent nižší ve srovnání s průměrem z předchozích čtyř let. Úřad nicméně upozornil, že teploty byly téměř o čtyři stupně vyšší.

V Německu znovu začaly hádky o jádro

Velkoobchodní ceny plynu v poslední době klesly, stále však zůstávají na relativně vysoké úrovni,“ uvedl rovněž úřad. „Podniky i soukromí spotřebitelé musejí nadále počítat s výrazně vyšší cenovou úrovní,“ dodal.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh minulý týden poprvé od roku 2021 klesla pod 65 eur (necelých 1600 Kč) za megawatthodinu (MWh). V srpnu se kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, zatímco začátkem roku 2021 se pohybovala pod 20 eury za MWh.