V Německu ubývá odpůrců jaderné energetiky. Lidé mění názor kvůli hrozbě nedostatku elektřiny a přísnějším cílům klimatické politiky. Tento trend ukázal průzkum veřejného mínění institutu Allensbach.
Z průzkumu vyplývá, že za správné považuje rozhodnutí opustit jádro z roku 2011 dál 56 procent lidí. Za špatné ho naopak měla čtvrtina dotázaných. Ještě v roce 2012 přitom odchod od jádra považovalo za správný krok na 73 procent lidí a jen 16 procent bylo proti. V dalších letech už zastánců vypnutí elektráren postupně ubývalo.
Čtěte také:
Německo dá miliardy za uzavření jaderných elektráren
Němci se dle očekávání vydávají plynovou cestou
„Trend posledních deseti let ukazuje, že podpora rozhodnutí o odchodu od energie z jádra klesá,“ cituje deník Welt institut Allensbach, který průzkum provedl.
Osm jaderných elektráren bylo v Německu odstaveno hned v roce 2011. Posledních šest se zastaví ve dvou vlnách do konce příštího roku. Před havárií ve Fukušimě pokrývaly jaderné elektřiny 22 procent německé spotřeby elektřiny, v současnosti je to asi 11 procent.
Po odstávce elektráren v roce 2011 se na čas zvýšil dovoz elektřiny z Francie a Česka. V letech 2012-2015 pak německé uhelné elektrárny vyráběly víc proudu než před havárií v Japonsku. Od té doby ale elektřiny uhlí ubývá, protože v zemi přibývají obnovitelné zdroje energie.
Dokončení odstavení atomových bloků mají ve svém volebním programu Zelení, kteří v současnosti soupeří s vládnoucí koalicí CDU/CSU o lídra volebních průzkumů. Požadují také uzavření závodu na zpracování uranu v Gronau a továrny na zpracování palivových článků v Lingenu. Zastáncem energie z jádra je opoziční liberální FDP.
Letos v březnu se spolková vláda dohodla s provozovateli jaderných elektráren na vyplacení finančního odškodnění. Za jejich předčasné uzavření dostanou společnosti 2,428 miliardy eur (63,8 miliardy Kč).