Doba čtení:1 m, 43 s
Důl Dukla. Foto: OKD
Důl Dukla. Foto: OKD

V areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově zahájila švédská firma Mölnlycke výstavbu tovární haly. Horníci zde ale práci nenajdou. Práce na kompletaci zdravotních pomůcek zde bude spíše pro ženy.

Před devíti lety v Dolu Dukla vyfárala poslední parta havířů a na povrch vyjel ve stoleté historii dolu závěrečný vozík uhlí. Nyní zde začne éra jiného průmyslu. Švédská firma Mölnlycke Health Care, která od roku 2002 provozuje továrnu v Karviné, zde hodlá na začátku příštího roku otevřít další halu, kde najdou práci stovky lidí. Na začátku Mölnlycke zaměstná zhruba tři stovky lidí, později chce jejich počet navýšit na téměř sedm set.

Čtěte také:
Bez těžby nebudou peníze
Karvinská teplárna slaví 120 let

Sedm set našich zaměstnanců v Karviné zkompletuje pět milionů jednorázových zdravotnických setů. A stále to není dost. Poptávka dlouhodobě roste a my jsme už museli reagovat,“ uvedl pro server iDnes.cz generální ředitel Mölnlycke pro Českou republiku Emanuel Chilaud.

Celková investice švédské společnosti v Havířově má dosáhnout 1,6 miliardy korun. Pro Havířov to je první velká investice v průmyslové zóně v lokalitě Dolu Dukla. A firmě chce město vyjít všemožně vstříc.

Nabídli jsme ubytovací kapacity a v případě zájmu obnovíme v městské části Dolní Suchá mateřskou školu. Rozhodně je to pro Havířov významná událost,“ řekl havířovský primátor Daniel Pawlas (KSČM), který připomněl, že v roce 1961 právě v Dole Dukla zahynulo po důlním požáru 108 horníků. „Proto je tato lokalita pro Havířovany velmi srdeční záležitostí.

Primátor připustil, že ačkoli by se regionu velmi hodila pracovní místa pro havíře z utlumovaného OKD, právě tento provoz propuštěným mužům příliš možností nenabídne. V karvinském závodě pracuje osmdesát procent žen a nejinak tomu bude i v Havířově. Ve městě však žije mnoho žen, které coby manželky havířů zůstávaly v domácnosti. „Takže je důležité, aby se i tyto ženy zapojily do pracovního procesu a vydělávaly si prakticky na důchod,“ vysvětlil primátor.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody