V OKD za měsíc 37 nakažených

S pravidelným testování pracovníků firma začala 17. srpna. Zaměstnanci na odběry docházejí ve dvoutýdenních intervalech. Foto: OKD

Preventivní testování v těžební společnosti OKD odhalilo během prvního měsíce 37 zaměstnanců pozitivních na koronavirus. Společnost provedla 11222 laboratorních PCR testů. Sdělila to mluvčí firmy Naďa Chattová.

OKD k testování přistoupilo poté, co po několikatýdenní odstávce v srpnu obnovilo těžbu. Zastavit ji muselo kvůli tomu, že se covid-19 rozšířil mezi zaměstnanci a na dolech vznikla ohniska nákazy.

S pravidelným testování pracovníků firma začala 17. srpna. Zaměstnanci na odběry docházejí ve dvoutýdenních intervalech. Náklady na testy jim hradí OKD. Testování se netýká jen lidí, kteří onemocnění už prodělali.

Podařilo se nám sestavit tým zkušených lidí, který každý den bez problémů otestuje 500 až 600 zaměstnanců na čtyřech odběrových místech, a to bez čekání a také bez narušení samotného provozu na jednotlivých lokalitách. A výsledky jsou taky dobré, za celý měsíc jsme evidovali 37 pozitivních zaměstnanců, z nich už je 22 vyléčených,” uvedl ředitel provozu OKD David Hájek. Odebrané vzorky se dvakrát denně odvážejí do Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, kde se vyhodnocují. Zaměstnanci jsou o výsledku informováni prostřednictvím SMS zprávy.

Mluvčí připomněla, že vedení OKD se pro pravidelné preventivní testování rozhodlo kvůli zamezení nekontrolovatelného šíření viru mezi zaměstnanci.

Díky tomuto rozhodnutí jsme mohli po šestitýdenní odstávce opět spustit těžbu. Budeme v tomto způsobu prevence zatím dále pokračovat i s ohledem na nepříznivý vývoj onemocnění v celé republice,” řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

V OKD stále platí další preventivní opatření a i v době jejich uvolňování museli zaměstnanci nosit roušky a respirátory. „Od počátku března jsme už v souvislosti s covidem-19 zaplatili téměř 25 milionů korun. V této částce jsou zahrnuty náklady na desítky tisíc roušek, respirátorů, desítky tisíc litrů dezinfekce, ochranných prostředků – jako jsou brýle, rukavice, jednorázové dezinfekční ubrousky, teploměry a podobně. Zároveň jsme zakoupili čtyři termokamery, které jsou instalovány při vstupech do závodu. V částce jsou také náklady na služby spojené s pravidelnou dezinfekcí prostor,” uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Firma o přerušení těžby v celé společnosti kvůli rozsáhlé koronavirové nákaze informovala 2. července, o den později zahájila přípravné práce na zhruba šestitýdenní odstávku. V té době už byl z důlní těžby odstaven Důl Darkov, kde se ohnisko nákazy koronavirem vyskytlo nejdříve. Důl koncem května přešel na technologické provozní minimum, kdy se v něm odčerpávala voda, a větralo. Šíření nákazy se nepodařilo zabránit a výrazně pronikla i do Dolu ČSM, 10. srpna pak začaly přípravné práce na obnovení těžby.