Doba čtení:1 m, 56 s
Podnik Olterm & TD v předchozích letech v Olomouci modernizoval všechny provozované kotelny na tuhá paliva na plynové zdroje. Ceny plynu ale v posledních měsících výrazně rostou, což zdražuje i teplo z těchto zdrojů. Foto: Veolia

Společnost Olterm & TD Olomouc letos v Olomouci kvůli dražšímu plynu zvýší cenu ústředního topení a teplé vody o 17 procent. Vedení Oltermu & TD původně plánovalo výraznější zdražení, po jednání s městem ale přistoupilo na menší cenový růst.

Topná sezona byla v Olomouci ukončena v květnu, nová začne na podzim. Zatímco dosud odběratelé z centrálních zdrojů platili za jeden GJ tepla bez započtení DPH 592 korun, po zdražení to bude bezmála 693 korun.

Olterm & TD zásobuje teplem téměř 29 000 bytů v Olomouci a nedalekých Hlubočkách. Většinovým vlastníkem firmy je společnost Veolia Energie ČR, akciový podíl radnice po nedávném zvýšení kapitálu vzrostl z 34 procent na 49 procent. Podnik Olterm & TD v předchozích letech v Olomouci modernizoval všechny provozované kotelny na tuhá paliva na ekologičtější plynové zdroje, případně je napojil na síť zásobování tepelnou energií. Ceny plynu v posledních měsících výrazně rostou, což se postupně projevuje v cenách tepla z těchto zdrojů. Zdražují i ostatní druhy paliv.

Elektrárna Tisová letos teplo pro Sokolovsko nezdraží

S ohledem na velké navyšování cen paliv a energií jsme se rozhodli jednat s majoritním dodavatelem tepelné energie pro olomoucké domácnosti, jímž je akciová společnost Olterm & TD Olomouc. Povedlo se nám dohodnout navýšení cen odebrané teplé vody a ústředního topení na rok 2022 jen o 17 procent, ačkoli společnost plánovala vzhledem k nárůstu nákladů významně vyšší růst cen. Město sice jako akcionář společnosti utrpí finanční ztrátu, ale nižší nárůst ceny je s ohledem na občany nezbytný,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Nájemcům městských bytů již Správa nemovitostí Olomouc od 1 července navýšila pravidelnou platbu záloh za energie v evidenčních listech, aby zajistila plynulost plateb a snížila riziko, že vyúčtování dodávek tepla nájemníky nemile překvapí. Podle primátora je nutné nejméně do jara příštího roku počítat s vysokými cenami energií a jejich kolísáním. „Tuto zimu se všichni musíme naučit šetřit, město i občané. Kdo by i přesto měl problém situaci zvládnout vlastními silami, může určitě počítat nejen s pomocí státu, ale ani město nenechá žádného ze svých občanů padnout,“ podotkl Žbánek.