Doba čtení:1 m, 29 s
Provozovatel Elektrárny Počerady žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť do konce dubna 2027, aby měl dostatek času na instalaci nové technologie. Foto: Seven Energy
Elektrárna Počerady. Foto: Sev.en Energy

Provozovatel hnědouhelné elektrárny Počerady na Lounsku žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť do konce dubna 2027, aby měl dostatek času na instalaci nové technologie. Podle výzkumu lze využít aditivum, které dokáže problematickou látku efektivně navázat.

Skupina Sev.en Česká energie, pod níž elektrárna patří, již vybrala nejvhodnější metodu aplikace této látky i zhotovitele příslušného dávkovacího zařízení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Eva Maříková. Výjimka má skončit u dvou kotlů 30. června, u dalšího na konci roku a u zbylých dvou 30. června 2025.

Máme stanovený harmonogram prací s pevnými termíny do roku 2027 a výjimku potřebujeme prodloužit pouze z toho důvodu, abychom zvládli technologii nainstalovat, vyladit a řádně otestovat,“ uvedla Maříková. O současnou emisní výjimku provozovatel elektrárny podle Maříkové žádal ze stejného důvodu jako naprostá většina ostatních velkých českých elektráren a tepláren. „Abychom získali čas na aplikovaný výzkum k odstranění emisí rtuti, pro kterou tehdy neexistovalo funkční řešení,“ sdělila mluvčí a doplnila, že se na řešení přišlo po letech spolupráce s Elektrárnou Chvaletice, ČVUT a dalšími subjekty.

Co znamená zákaz odstavit německé uhelné elektrárny?

„Jsme smířeni s tím, že se ekoaktivisté budou snažit náš záměr blokovat podobně, jak tomu bylo v uplynulých pěti letech,“ uvedla Maříková a připomněla nedávné rozhodnutí krajského soudu v Ostravě. „Zamítl žalobu, kterou aktivisté podali na ministerstvo životního prostředí kvůli obdobné emisní výjimce pro jiný náš uhelný zdroj – Elektrárnu Chvaletice,“ řekla. Z odůvodnění rozsudku vyplývá, že výjimka byla udělena v souladu se zákonem, nezpůsobí závažné znečištění a neohrozí vysokou úroveň ochrany životního prostředí, dodala mluvčí.

Elektrárna Počerady patří pod skupinu Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače. Původně ji měla od bývalého majitele, Skupiny ČEZ, převzít v letošním roce.