Doba čtení:1 m, 5 s
Elektrárna Počerady opravy Foto: Sev en Energy

Významné generální opravy pokračují v Elektrárně Počerady, kterou provozuje Skupina Sev.en i v letošním roce. V květnu se naplno rozjela generální oprava bloku 2, která potrvá až do října.

Generální oprava se dotkne prakticky všech částí technologie. Rozsah prací je srovnatelný s blokem 5, který se opravoval loni. Kromě turbíny se počítá i s opravou kotle, parovodů, elektroodlučovače, absorbéru odsíření nebo kouřovodů. Ve druhé polovině května technici pracovali na takzvané průtočné části turbíny, takže kompletně demontované části turbíny byly odvezeny k opravě a vyčištění. Miliardové investice do obnovy technologií počeradské elektrárny se realizují od roku 2021, kdy začala generální oprava bloku 6. Její druhá fáze byla dokončena loni v létě a plynule na ni navázala generálka bloku 5.

Studenti ČVUT trávili týden v počeradské elektrárně

Po opravách bloku 2 by se v následujících letech mělo pokračovat i na blocích 3 a 4. Počeradská elektrárna vyrobila loni téměř 5,5  TWh elektrické energie, nejvíce za poslední čtyři roky. Také začátek letošního roku byl úspěšný. Výroba elektřiny za první čtyři měsíce přesáhla dvě TWh. Přes léto se dá očekávat pokles výroby jednak v souvislosti s opravami technologie, ale především se sezónním nárůstem produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů.