V Polsku je kvůli uhlí dusno

Doba čtení:1 m, 3 s

Ilustrační foto: Kompania Weglova

Atmosféra mezi polskými černouhelnými těžaři je značně napjatá. Firmy kritizují největšího producenta energetického uhlí, společnost Kompania Weglowa (KW). Vadí jim, že KW prodává uhlí pod výrobními náklady, aby získala hotovost a snížila objem suroviny na skládkách. Napsal týdeník Horník.

Podle konkurentů společnosti KW to ničí trh a ještě prohloubí špatnou situaci firem. Šéf východopolské soukromé společnosti Bogdanka Zbigniew Stopą uvedl, že se KW pokouší vytlačit konkurenci z trhu.

Šéf KW Krzysztof Sędzikowski tuto kritiku odmítá. Podle něj všechny transakce probíhají na tržní bázi. Snížením objemu těžby navíc jeho firma údajně Bogdance vlastně pomáhá. Podle něj si Bogdanka musí zvyknout na tvrdou konkurenci na trhu. Sędzikowski uvedl, že firma nepřestane se svou snahou prodat uhlí ze skládek a v současnosti se pokouší hledat zákazníky v zahraničí, protože polský trh je v oblasti energetického uhlí přesycený. Tento krok doporučuje i dalším polským fi rmám.

Bogdanka nedávno oznámila, že bude propuštět. Firma oznámila pro letošek plánované úspory ve výši 500 milionů korun, počet zaměstnanců by se měl snížit do konce roku o 350 ze současných 5700.

Kompania Węglowa hledá investory pro novou firmu, na kterou hodlá přepsat svých 11 dolů. Nová firma potřebuje v přepočtu téměř 22 miliard korun.