V polských dolech prý hrozí stávky

PGG je největší těžební firmou v Polsku. Zaměstnává téměř 42 tisíc lidí. .Ilustrační foto: pgg.pl

Několik polských odborových organizací varuje, že situace ve státní uhelné společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG) je katastrofální. Chtějí o ní urychleně jednat s premiérem Mateuszem Morawieckým a varují, že pokud se rozhovory s ním neuskuteční do konce tohoto měsíce, budou stávkovat.

Za současný stav největšího těžaře černého uhlí v Evropské unii může podle zástupců hornických odborů pokles poptávky po této surovině v energetice v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Elektrárenské společnosti prý nedodržují smlouvy a neodebírají od PGG dohodnuté množství uhlí, k tomu ho levněji dovážejí ze zahraničí.

Čtěte také:
Petříček chce víc informací o polském dolu
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Část dolů také musela v posledních týdnech utlumit těžbu, protože se mezi horníky ve velkém rozšířil koronavirus.

Vicepremiérovi Jacku Sasinovi, do jehož kompetence spadá dohled nad státními podniky, odboráři vyčítají dlouhodobou nečinnost. Nevěří mu, protože je prý „tahá za nos“, když opakovaně tvrdil, že zveřejní plány na restrukturalizaci PGG. Ve skutečnosti se tak podle nich nestalo.

Horníci uvedli, že pokud premiér s nimi nebude v nejbližší době jednat, uspořádají stávku, do které by se mohly zapojit odbory z celého Slezského vojvodství. Takové protesty zažil tento region v březnu 2013, kdy kvůli úsporným opatřením vlády stávkovalo 85 000 lidí ze 400 firem. Podle portálu nettg.pl tehdy šlo o největší podobnou akci od 80. let minulého století.