V roce 2023 se zvýší apetit Číny po LNG

Čínská poptávka po LNG se v roce 2023 zvedne na 70 až 72 milionů tun, což je o 9 až 14 procent více než v roce 2022. Ilustrační foto: wikipedia.org

Poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) v Číně se podle prognóz v roce 2023 zotaví, protože země se vymaní z omezení kvůli pandemii COVID-19. Podle analytiků společností Rystad Energy, Wood Mackenzie a ICIS se poptávka v Číně v roce 2023 zvedne na 70 až 72 milionů tun, což je o 9 až 14 procent více než v roce 2022.

Podle analytiků ale dovoz do Číny pravděpodobně nedosáhne rekordní úrovně z roku 2021, protože ceny zůstanou vysoké a přetrvávající účinky pandemie omezí chuť k dovozu, napsal server msn.com.

Tyto vysoké ceny by nadále tlumily poptávku čínského průmyslového a energetického sektoru, které jsou velmi citlivé na náklady na energii, uvedl Wei Xiong, vedoucí analytik společnosti Rystad Energy.

Státní energetičtí představitelé odhadují, že v roce 2022 roční poptávka po zemním plynu v Číně poprvé po dvaceti letech klesla, a to kvůli slabé poptávce z průmyslových odvětví narušených pandemickými kontrolami.

Japonsko si zajistilo LNG z Ománu a USA

Ceny plynu loni prudce vzrostly poté, co Rusko po své invazi na Ukrajinu omezilo dodávky do Evropy. To vedlo k tomu, že Evropa začala dovážet rekordní množství LNG, což vyhnalo asijské spotové ceny LNG na historická maxima.

Podle analytiků by oživení poptávky Číny v roce 2023 bylo kompenzováno nižší spotřebou Japonska, Jižní Koreje a jihoasijských zemí. V důsledku toho by podíl Asie na celosvětové poptávce po LNG zůstal již druhý rok po sobě těsně nad 60 %.

V reakci na vysoké ceny LNG se totiž Japonsko a Jižní Korea snaží zvýšit podíl energie z jádra i z uhlí. Jižní Korea plánuje odložit vyřazení reaktorů z provozu, zatímco Japonsko znovu spustí některé reaktory, které byly odstaveny.

Růst spotřeby uhlí a výroby jaderné energie omezí poptávku po LNG v Jižní Koreji a Japonsku v roce 2023, uvedl Alex Siow, vedoucí analytik společnosti ICIS pro oblast plynu v Asii. Dodal však, že na japonskou poptávku je třeba pohlížet opatrně. „Její napjatá energetická síť bude znamenat, že v případě neočekávaných výpadků bude muset LNG přijít více.“