Doba čtení:1 m, 18 s
Metan je pro klima mnohonásobně nebezpečnější než oxid uhličitý, protože pohlcuje velké množství infračerveného záření, a zvyšuje tak teplotu atmosféry. Foto: wikipedia.org

Nezisková organizace Clean Air Task Force (CATF) pomocí infračervení kamery zjistila, že z rozvodných sítí zemního plynu a zásobnících v Rumunsku uniká do atmosféry velké množství metanu, který jako skleníkový plyn významně přispívá ke globálnímu oteplování.

Neviditelné oblaky metanu v poslední době vycházejí z rumunských plynových potrubí, rezavých skladovacích kontejnerů a dokonce i ze zásobníku vedle dětského hřiště. Metan je hlavní složkou zemního plynu a je po oxidu uhličitém druhým nejvýznamnějším skleníkovým plynem. Během 20 let ohřeje dokonce 80krát víc než stejné množství oxidu uhličitého, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Přiznáme a snížíme emise metanu, slibují těžební giganti
Metan uniká při těžbě plynu. Je až 87x horší, než CO2

Metan je po CO2 největším přispěvatelem ke globálnímu oteplování, ale v Evropě se dosud potýkal s minimální regulací. Přestože blok na začátku tohoto roku navrhl rozsáhlý balíček opatření k dekarbonizaci ekonomiky, komplexní zákony týkající se metanu zatím nebyly přijaty. Zemní plyn je tak v Evropské unii stále považován za vhodné přechodné palivo, které má na cestě k dekarbonizaci nahradit uhlí.

Odborníci ale velmi důrazně varují, že je to nesmyslná slepá ulička. Prakticky veškerý zemní plyn se navíc do Evropy dováží. Drtivá většina pochází z Ruska. Kolik metanu uniká v ruských vrtech a při přepravě na tisíce kilometrů, se přesně neví. Stačí však, aby to byly 3 procenta, aby vliv zemního plynu na změnu klimatu byl srovnatelný s uhlím.