Doba čtení:1 m, 51 s
Obří rypadlo Komatsu PC 400 na soutěži zatloukalo lžící hřebík a dělalo piruetu s dvacetilitrovým kbelíkem vody. Foto: wikipedia.org

Soutěž odborných dovedností na dole „Vinogradovsky“ společnosti „Kuzbass Fuel Company“ se letos konala poprvé. Byla určena pro řidiče a obsluhu důlních strojů. A opravdu se bylo na co koukat.

Obvyklé úkony, jako je zatloukání hřebíku, nošení kbelíku plného vody kolem dokola nebo zavírání krabičky zápalek, dostanou úplně jiný nádech, když je místo rukou dělá bagr nebo nakladač. Kráčející rypadlo o velikosti několikapatrového domu, s padesátimetrovým výložníkem a obrovskou lžící, do které se bez problémů vejdou čtyři horníci na focení, nemohlo neudělat dojem, když shazovalo prázdné láhve ze sudů s palivem jedním ze zubů lžíce, aniž by sudy shodilo, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Ruské plynové eso v rukávu
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Všichni soutěžící museli projít dvěma etapami. V té první prokazovali teoretické znalosti pravidel průmyslové bezpečnosti. Ve druhé pak museli prokázat skutečnou profesionalitu při obsluze strojů v praxi. Za každou etapu bylo možné získat padesát bodů.

„Kráčející rypadla jsou považována za nejobtížněji ovladatelná. Školení trvá déle než jeden měsíc. Neudělají z vás hned obsluhu stroje, ale asistenta, abyste se stroj naučili ovládat nikoli teoreticky, ale přímo na vlastní kůži. Zároveň si každá posádka stroj vyladí sama. My jsme například přestavěli náš ESH 10/70, abychom jej mohli ovládat joysticky. Ale model navržený pro soutěž je nemá, takže musíme zapnout jak ruce, tak nohy a hlavu, a to během několika sekund. Proto ne každý má takové štěstí,“ řekl jeden ze soutěžících Alexander Frolov.

Neskutečné kousky předváděla obsluha rýpadla Komatsu PC 400, když dokázala zatlouci lžící hřebík a udělat piruetu s dvacetilitrovým kbelíkem vody, aby ho následně položila přesně na stejné místo, aniž by se vylila voda.

Soutěže se zúčastnili také řidiči kolových nakladačů Komattsu WA600 a Dressta 534. Mezi jejich úkoly patřilo například zavřít krabičku od sirek stojící svisle na speciálním stojanu s kbelíkem. Většina soutěžících uspěla. Vítězové a finalisté soutěží budou oceněni na oslavách Dne horníků a můžou se těžit na příplatek k dovolené.

Vinogradovský povrchový důl je hlavním výrobním aktivem společnosti Kuzbass Fuel Company, která je jedním z největších producentů a vývozců energetického uhlí v Rusku.