V Temelíně prověřili reaktor

Stav reaktoru umožňuje provoz Jaderné elektrárny Temelín na další desítky let. Foto: pixabay.com

Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům. Vyplynulo to z kontrol, které v těchto dnech dokončili odborníci při plánované odstávce prvního bloku. Stav reaktoru tak umožňuje provoz elektrárny na další desítky let, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna má za sebou polovinu plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června.

Čtěte také:
V Temelíně vyměnili vypínač generátoru
Energetická soběstačnost je český trumf

Jak uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek, výměna reaktorové nádoby je těžko představitelná věc, proto energetici věnují jejich kontrolám tolik pozornosti. „Stav tlakové nádoby reaktoru je jedním z klíčových faktorů určujících životnost jaderných elektráren,“ dodal Zronek. K dalším důležitým oblastem patří stav bezpečnostních systémů nebo řidících systémů elektrárny, uvedl mluvčí.

Zařízení v hodnotě desítek milionů korun mapovalo devět dní stav tlakové nádoby reaktoru. Odborníci z firmy Škoda JS posuzovali pomocí ultrazvuku od začátku dubna celistvost a tloušťku materiálů tlakové nádoby. Pomocí kamer pak museli prozkoumat každý milimetr na ploše sto metrů čtverečních.

Výsledky naplnily naše očekávání. Díky nim máme velmi podrobné a aktuální informace o stavu zařízení. Tlaková nádoba reaktoru je ve velmi dobrém stavu a umožňuje bezpečný provoz další desítky let,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Při kontrolách životnosti tlakových nádob temelínských reaktorů se prověřují stav vnitřního i vnějšího povrchu a materiálu, tloušťka základního materiálu nebo svarových spojů. Vzorky umožňují vyhodnotit vliv radioaktivního záření na materiál tlakové nádoby.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,5 TWh.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje