V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Výměna paliva, ale i jeho skladování, jsou prostřednictvím kamer přenášeny do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Foto: ČEZ

Více než třistakrát projede zavážecí stroj mezi reaktorem a vedlejším bazénem skladování použitého paliva. Přitom ujede přibližně pět kilometrů. V těchto dnech patří v Temelíně k nejsledovanějším zařízením. Manipulace s palivem potrvají několik dní.

Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Za sedmnáct let provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní temelínští odborníci přistupují velmi zodpovědně. Maximální rychlost zavážecího stroje je třicet centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých je každý palivový soubor zavážen.

Čtěte také:
Rakušané chtějí kontrolovat české jaderné elektrárny
Temelín letos přijme 80 zaměstnanců

Celkem z bazénu do reaktoru přesune 163 palivových souborů. Veškeré manipulace jsou součástí bezpečnostních kontrol ze strany mezinárodních organizací. Výměna paliva, ale i jeho skladování, jsou prostřednictvím kamer přenášeny do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Celkem se z bazénu do reaktoru přesune 163 palivových souborů. Foto: ČEZ

Vedle toho probíhá zpětná montáž turbíny. Jsou hotovy kontroly bezpečnostních systémů.

První blok je plánovaně odstaven od 8. prosince. Obnovení výroby elektřiny je plánováno na první polovinu března.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků