Doba čtení:1 m, 2 s
Erdogan původně označil tragédii za „ránu osudu“. Foto: wikipedia.org

V Turecku kvůli výbuchu v uhelném dole, při kterém před dvěma týdny zahynulo 41 horníků, zadrželi 24 lidí včetně vysokých manažerů a dalších osob z vedení dolu. Informovala o tom agentura Anadolu. Prezident Recep Tayyip Erdogan původně označil tragédii za „ránu osudu“, prokuratura ale nyní chce stíhat desítky osob za ohrožení z nedbalosti.

Vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné šéfa dolu v severoturecké provincii Bartin, jeho zástupce a hlavního důlního inženýra. V kancelářích zabavili dokumentaci a digitální nosiče dat a vyslýchají svědky. Příčiny tragédie má pomoci objasnit také tým expertů.

V tureckém dole zůstaly uvězněny desítky horníků

Výbuch plynu ve státem provozovaném uhelném dole v hloubce 300 metrů 14. října zabil a uvěznil desítky horníků. Konečná bilance je 41 mrtvých a 11 zraněných, někteří z nich jsou stále v kritickém stavu. Tragédie je jedním z nejhorších průmyslových neštěstí v moderních tureckých dějinách.

Podle agentury DPA turecké úřady ignorovaly varování zprávy účetního dvora z roku 2019, kde se hovořilo o vysokém riziku exploze kvůli příliš vysokým hladinám metanu pod povrchem. Kromě toho nebyly směny dostatečně obsazené a bezproblémově nefungovaly ani hlásiče, které mají na vysokou koncentraci metanu upozornit.