Doba čtení:1 m, 42 s
Na uhlí podle statistik Mezinárodní agentury pro energii připadá zhruba třetina výroby elektřiny v Turecku. Foto: adularya.com

Místní obyvatelé a ekologové demonstrují sedmým dnem proti rozšíření uhelného dolu v provincii Mugla na jihozápadě Turecka. Snaží se blokovat kácení lesa, které je nezbytné pro rozšíření dolu, který zásobuje uhelné elektrárny, píše agentura Bianet, která je blízká opozici. Odpor vůči rozšíření dolu, který patří společnosti YK Energy, v oblasti trvá již třetím rokem.

Situace v oblasti byla podle agentury Bianet relativně klidná do minulého pondělí, kdy policie provedla zásah proti místním obyvatelům a eskortovala do lesa dřevorubce, kteří mají za úkol pokácet stromy, které stojí v cestě rozšíření dolu. Podle záběrů ze vzduchu je už část lesa pokácená a úřady už oznámily konec prací v oblasti.

Lidé na místě se snaží kácení a odvozu stromů zabránit, například silničními blokádami. Na pomoc jim přijely stovky ekologů, a podpořili je také odborové svazy a představitelé opozice. Při protestech se v uplynulém týdnu několikrát střetli s policií, která je v oblasti i nadále přítomná v hojném počtu, aby zaručila pokračování prací.

Turecko začalo těžit plyn v Černém moři

Kácí naše stromy, vytrhávají naše olivovníky, kopají do země a vše drancují, pro uhelné elektrárny, pro uhlí a zlato“ řekla agentuře AFP jedna z místních obyvatelek Ayse Cobanová. Podle ekologů, kteří přijeli podpořit protest, elektrárny, které používají uhlí z dolu, mají zastaralé technologie a způsobují velké znečištění.

Místní úřady slibují, že území poznamenané těžbou uhlí rekultivují a tvrdí, že chtějí v oblasti vysadit na 130 000 stromů. Energetická skupina YK Energy uvedla, že uhlí používají okolní elektrárny, které zajišťují 2,5 procenta elektrické energie vyrobené v Turecku. Na uhlí podle statistik Mezinárodní agentury pro energii připadá zhruba třetina výroby elektřiny v Turecku.

YK energy dostala od ministerstva životního prostředí povolení k rozšíření dolu v roce 2020. Kritici poukazují na skutečnost, že polovinu kapitálu společnosti vlastní holding Limak, který má blízko prezidentovi Recepovi Tayiipovi Erdoganovi. Místní se dlouho snažili zvrátit povolení správními žalobami.