Doba čtení:2 m, 1 s
Figuranti byli pečlivě namaskováni záchranáři ze Žatce a České Kamenice, takže amputace dolních končetin vypadala jako opravdová. Foto: ČEZ

V jedné z přesypových věží zauhlování Elektrárny Tušimice Skupiny ČEZ, v níž se v té době nacházelo na čtyřicet dělníků a techniků, se vznítil a následně vybuchl uhelný prach. Naštěstí šlo jen o cvičení.

Popsaná nehoda byla výchozí situací taktického cvičení všech složek Integrovaného záchranného systému (IZS) v režii Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a Hasičského záchranného sboru podniku ČEZ, a. s., stanice Elektráren Tušimice a Prunéřov. Zaměstnance elektrárny, kteří se v inkriminované době nacházeli v budově, a tudíž utrpěli různá zranění, včetně těch neslučitelných se životem, si přitom zahráli středoškoláci z ESOZ Chomutov.

Čtěte také:
Caterpillar představil osm novinek
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

Hasiči, záchranáři, zdravotníci, lékaři, kynologové, policisté a ostraha elektrárny ovšem byli skuteční. Na místě proto zasahovalo jedenáct hasičských jednotek, a to jak profesionálních, tak i dobrovolných hasičů. Zcela reálnými byli také policejní vyšetřovatelé a třináct sanitek rychlé lékařské či rychlé zdravotnické pomoci se svými osádkami.

Celý scénář byl navíc připraven tak, aby co nejvíce odpovídal realitě pro zasahující složky. Figuranti byli proto pečlivě namaskováni záchranáři ze Žatce a České Kamenice, takže například amputace horních a dolních končetin, otevřené zlomeniny, tyč zabodnutá do stehna a jiná do dutiny břišní, různé stupně popálenin a další více či méně vážná zranění, včetně těch smrtelných vypadala jako opravdová. V objektu se rovněž povalovaly i zbytky potrubí, armatur a dalších částí zařízení jakoby rozmetané výbuchem a všude bylo plno „diskotékové“ mlhy, která nahradila kouř ohně.

„Taktické cvičení mělo několik konkrétních cílů. Tím hlavním bylo komplexní procvičení činnosti základních složek IZS během zásahu v těžkém průmyslovém provozu, v němž dojde k požáru a současně při výbuchu ke zranění většího počtu osob. Samozřejmostí pak bylo procvičení součinnosti všech přivolaných hasičských jednotek zařazených do požárního poplachového plánu a při nasazení psovodů ze Svazu záchranných brigád kynologů při vyhledávání zavalených osob. Rovněž jsme si ověřili příjezdy k místu události, včetně regulace dopravy a navedení vzdálených jednotek, které nemají místní znalosti,“ uvedl Luboš Lorenz, velitel elektrárenských hasičů, který coby domácí byl pochopitelně i velitelem zásahu. Jak dodal, cvičení tohoto charakteru a rozsahu, během něhož prakticky probíhalo vše naostro, se zatím v industriálním prostředí na severu Čech dosud neuskutečnilo.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků