Elektrárna Tušimice na Chomutovsku sníží emise jemných prachových částic o 90 procent a splní nové evropské emisní limity na tuto znečišťující látku. Dodavatel technologie Metrostav vymění elektrostatické odlučovače za látkové filtry, které se osvědčily například v Teplárně Kladno a Elektrárně Chvaletice, dodá i řešení na zachytávání rtuti.
Montážní práce již začaly na prvních dvou blocích Tušimic, které se letos rekonstruují. Rtuť ze spalin chce dodavatel odstraňovat s pomocí vstřikování aktivního uhlí, které na sebe naváže část elementární i oxidované formy rtuti. Instalaci technologie zahájí na podzim.
Čtěte také:
Vedení ČEZ navrhuje dividendu 52 korun za akcii
ČEZ zveřejnil odměny šéfů. Desítky milionů pro Beneše
Látkové filtry fungují jako obrácený vysavač – jemné prachové částice se usazují na povrchu pytlů a stlačený vzduch zajišťuje jejich oklepání. Odlučování probíhá ve dvou fázích, v té první se odlučují hrubší částice. „Účinnost odlučování dosahuje téměř 100 procent, proto se tato technologie stává hitem aktuální vlny ekologizace uhelných zdrojů v Česku,“ uvedl Petr Pultar, vedoucí projektu v Metrostavu.
Skupina Metrostav se v posledních letech stává specialistou na energetické projekty, včetně ekologizace provozu uhelných elektráren či tepláren s cílem splnit nové evropské limity. Firmy z této firemní skupiny se podílejí na komplexní obnově Elektrárny Prunéřov II, odsíření Elektrárny Mělník I a snížení emisí oxidu siřičitého a oxidů dusíku v Teplárně Trmice.
Evropská komise vydala rozhodnutí o emisních limitech BAT v červenci 2017. Polsko, Maďarsko a Bulharsko jej napadly u Evropského soudu v Lucemburku. Soud ve věci rozhodl až po více než třech letech – letos na konci ledna rozhodnutí o emisních limitech zrušil z formálních důvodů. Účinky rozhodnutí vstoupí v platnost až 12 měsíců po jeho vyhlášení, aby nevznikla právní nejistota a aby komise stihla vydat nové rozhodnutí.