Doba čtení:1 m, 26 s
Důl Yubileynaya se nachází v Dněpropetrovské oblasti. Foto: wikipedia.ru

Ukrajinská těžební společnost DTEK instalovala síť Wi-Fi v uhelném dole Yubileynaya v Dněpropetrovské oblasti v hloubce 500 metrů pod zemí. Jde o první síť Wi-Fi v ukrajinském těžebním sektoru.

Aby mohla síť začít fungovat, muselo být položeno 130 km kabelových vedení a bylo spuštěno 400 hotspotů. Síť Wi-Fi je zaměřena na bezpečnostní otázky: umožňuje videodohled, přenos dat ze senzorů kvality počasí, a rovněž umožňuje lidem komunikovat mimo jiné pomocí hlasových a textových zpráv. Byla vybrána technologie Wi-Fi, protože je výrazně levnější než LTE, uvedl server steelguru.com.

Čtěte také:
Hrozí Evropě kvůli sporům Ukrajiny s Ruskem plynová krize?
Spuštění kontroverzního plynovodu se blíží

V současnosti uhelné doly na Ukrajině tradičně pro komunikaci využívaly pevné linky. Aby je bylo možné využít, je často nutné projít určitou vzdálenost, nebo se dokonce úplně vrátit na povrch. Proto je Wi-Fi síť obzvláště cenná, když je třeba nahlásit problém nebo získat přístup k důležitým informacím.

Díky Wi-Fi a speciálním smartphonům budou horníci schopni okamžitě komunikovat prostřednictvím hlasových hovorů nebo textových zpráv s dispečerem na povrchu a rychle si vyměňovat informace mezi podzemními sekcemi. Z hloubky do 500 m budou horníci moci odesílat fotografie a videa dispečerovi, videopřenosy, přijímat živé konzultace, identifikovat závady technického vybavení a získávat pracovní povolení.

Dále společnost plánuje zahájit u dolu automatické řízení ventilačních zařízení, nové systémy přepravy uhlí a materiálů v podzemí, systémy ochrany pracovníků před vstupem do nebezpečných zón práce důlních strojů a mechanismů a také zahájit sledování porušení bezpečnostních pravidel.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje