V Západní Austrálii hrozí blackout

Uhelná elektrárna Bluewaters má v současnosti velmi nízké zásoby uhlí. Foto: bluewatersps.com.au

V Austrálii panují obavy z blackoutu. Rostoucí krize v uhelných oblastech Západní Austrálie může totiž ohrozit největší elektrickou přenosovou soustavu státu.

Problém spočívá v tom, že indičtí bankéři uvrhli do nucené správy společnost Griffin Coal, která provozuje jeden ze dvou uhelných dolů v Západní Austrálii. Tento krok přerušil pokus největšího zákazníka dolu Griffin, 440megawattové elektrárny Bluewaters, převzít kontrolu nad dolem po měsících přerušených dodávek uhlí, napsal server msn.com.

Hrozí tak úplný kolaps společnosti Griffin Coal a úplné zastevní dodávek uhlí. Předpokládá se, že zásoby v elektrárně Bluewaters klesly na méně než polovinu smluvního stavu. Zásoby se snížily také v Premier Coal, která dodává uhlí státní společnosti Synergy pro její dvě zbývající uhelné elektrárny. Výroba z uhelných elektráren v systému v posledních dnech klesla na pouhých 10 % poptávky.

Austrálie chystá kapacitní mechanismus pro výrobce elektřiny

Ministr energetiky státu Západní Austrálie Bill Johnston uvedl, že vláda se nechystá zasahovat do sporu mezi společnostmi Griffin a Bluewaters, který označil za obchodní záležitost. Připustil však, že události bedlivě sleduje.

„Jak všichni víme, uhelný průmysl se nachází v přechodném období a je důležité, abychom zvládali problémy, které se nevyhnutelně objeví. Obchodní spory jsou věcí smluvních stran, nicméně vláda chce vidět řešení, která zajistí pokračování těžby uhlí i v příštích letech. Společnost Synergy průběžně vyhodnocuje požadavky na výrobu a palivo a podnikne všechny nezbytné kroky k zajištění spolehlivých dodávek elektřiny ve státě WA,“ řekl Johnston.