Válečná daň může přinést zdražení elektřiny

Podle energetiků hrozí, že návrh ministra Stanjury povede ke zdražení elektřiny, protože zasáhne hlavně levné zdroje energie. Koláž iUHLI

Návrh ministerstva financí na zvláštní daň, která má fungovat od ledna 2023 po dobu tří let jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk firem oborů z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv, čelí ostré kritice. Může prý nadělat více škody než užitku.

Parametry, jež představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), musí ještě projednat vláda a následně parlament. Návrh počítá, že zdanění v příštím roce vynese státu 85 miliard korun, z toho 33 miliard má připutovat od bank. Zbytek do úhrnné sumy 100 miliard, s níž už kalkuluje státní rozpočet na příští rok, budou generovat Evropskou komisí nastavené cenové stropy pro výrobce elektřiny (limit 180 eur za megawatthodinu vyrobené energie) – konkrétně půjde o plný odvod z nadlimitních zisků, jenž se přelije do rozpočtů národních vlád, napsaly Lidové noviny.

Konference bude řešit energetickou krizi

Návrh čelí kritice bank, někteří jejich zástupci mluví o „znárodnění zisků“. Česká bankovní asociace ho označila jako „mimořádně neefektivní a nesystémové řešení“. Na problematičnost návrhu upozorňují i energetické firmy. Skupina Sev.en Energy uvedla, že návrh ministra Stanjury nepřinese zlevnění energií. „Naopak může vést ke zdražení, protože zasáhne hlavně zdroje levné energie,“ řekla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Daň ze zisků podle ní sebere peníze těm firmám, které jsou jako jediné schopny investovat do nových elektráren a tepláren.

Analytici a ekonomové označují opatření jako „výjimečné“ a „nouzové“. „Návrh se může projednávat standardní cestou přes vládu a parlament, což bych preferoval, případně i ve zrychleném řízení. Anebo jako poslanecký přílepek a pozměňovací návrh k některému daňovému zákonu, který už v dolní komoře leží, ale to už by bylo z mého pohledu hodně špatně,“ řekl LN ekonom Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy.