Valná hromada ČEZ bude schvalovat dividendu

Pokud valná hromada ČEZ rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun a stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. Foto: wikipedia.org

Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 34 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun a stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun.

Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii.

Čtěte také:
Energetika dostává největší šok za 70 let
Češi žádají energetickou soběstačnost

Valná hromada ČEZ se navzdory opatřením proti koronaviru bude konat prezenčně. Podle analytiků jednání opět přinese střet argumentů mezi představenstvem společnosti a minoritními akcionáři, především těmi sdruženými kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra. Není tak vyloučeno, že se jednání podobně jako v minulých letech protáhne na mnoho hodin. Loňské jednání akcionářů společnosti bylo dosud nejdelší, trvalo více než 20 hodin. Analytici předpokládají, že také letos budou přijaty vesměs návrhy představenstva firmy.

Akcionáři budou rozhodovat také o případných změnách v dozorčí radě ČEZ. Z informací na webu ministerstva financí vyplývá, že do ní nově míří bývalý šéf amerického koncernu GE pro Evropu Peter Stračár a Vladimír Černý, starosta Rouchovan, v jejichž katastru částečně leží dukovanská elektrárna. Valná hromada se bude zabývat také plánovanou stavbou nového dukovanského bloku. Žádné usnesení ale v tomto bodě přijímat nebude, bod má pouze informativní charakter. Na žádost minoritních akcionářů kolem Šnobra by akcionáři měli probrat i návrh na změnu koncepce podnikatelské činnosti firmy.