Doba čtení:1 m, 34 s
K cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent se nepřipojili největší znečišťovatelé jako Čína, Rusko a Indie. Foto: pixabay.com

Celosvětové emise metanu, který je významným skleníkovým plynem, z produkce fosilních paliv se loni mírně zvýšily. Ukazují to údaje, které zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Produkce a využití fosilních paliv, zejména zemního plynu, způsobily v loňském roce vypuštění zhruba 120 milionů tun metanu do ovzduší. Na bioenergetické zdroje připadá dalších deset milionů tun emisí metanu.

Podle IEA je množství emisí stále příliš vysoké na splnění závazku zamezit oteplení planety o více než 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou.

Snížení emisí metanu z produkce fosilních paliv o 75 procent během této dekády je zásadní pro zastavení oteplování planety na nebezpečnou úroveň,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol. Podle jeho agentury bylo možné předejít 40 procentům emisí metanu z paliv, jako jsou ropa, plyn či uhlí, bez dodatečných nákladů. Náklady na snížení emisí metanu o 75 procent do roku 2030 IEA odhaduje na 170 miliard dolarů (3,9 bilionu korun), což je méně než pět procent příjmů odvětví fosilních paliv v roce 2023.

Kolik metanu uniká? Do vyčíslení se nikdo nehrne

Pokud by státy a firmy dodržely již přijaté závazky, tak by snížily emise metanu do roku 2030 o polovinu. IEA očekává, že se od letošního roku zvýší snahy na snížení emisí tohoto plynu z fosilního sektoru.

K cíli omezit do konce dekády emise metanu o 30 procent, na kterém se před časem dohodla Evropská unie se Spojenými státy, se připojily desítky zemí. K závazku se však nepřipojili největší znečišťovatelé jako Čína, Rusko a Indie.

Na metan podle odhadů připadá zhruba 30 procent nárůstu teplot spojeného s lidskými aktivitami. Zhruba 60 procent emisí metanu je způsobeno lidskými činnostmi. Největším lidským zdrojem emisí je zemědělství, následují fosilní paliva.