Vattenfall dá miliardy na energii z větru

Větrný park Lillgrund. Foto: Vattenfall

Státem vlastněný švédský energetický koncern Vattenfall plánuje ročně investovat miliardu eur (asi 27,4 miliardy korun) do obnovitelných zdrojů, hlavně do pobřežních větrných parků v Německu, Dánsku a ve Velké Británii. Řekl to výkonný ředitel koncernu Magnus Hall. Informaci přinesl server E15.cz

Prostředky k investování by mohl Vattenfall získat z prodeje německého hnědouhelného portfolia, o které se zajímají i české společnosti ČEZ a EPH. S kapacitou přesahující jeden gigawatt je Vattenfall druhým největším provozovatelem pobřežních větrných parků.

Skupina Vattenfall by na investice mohla použít peníze, které získá z prodeje hnědouhelného a elektrárenského majetku v Německu. O plánovaném prodeji informovala skupina loni v říjnu. Kromě tlaku švédské vlády kvůli neekologičnosti uhelného průmyslu je důvodem prodeje především fakt, že Německo chystá novou daň z uhlí, která by mohla uzavřít více než jednu třetinu německých elektráren spalujících hnědé uhlí. „Podle nejhoršího scénáře jsou v ohrožení až 4000 z celkem 9000 megawattů tamní kapacity,“ uvedl Hall.

Šéf Vattenfallu neuvedl, kolik peněz by chtěla skupina z prodeje hnědouhelných aktiv v Německu získat. Podle Reuters by se mělo jednat o dvě až tři miliardy eur, v přepočtu 55 až 84,5 miliardy korun. Vyjednávání o prodeji ale podle Halla nemohou začít, dokud nebude jasné, jaká daň z uhlí se bude v Německu platit. Definitivní slovo německé vlády prý ale padne až po přezkoumání vlivu případné změny na pracovní místa.

Hall upozornil na to, že prodej hnědouhelných aktiv v Německu neznamená definitivní odchod z klíčového trhu, kde švédská firma realizuje většinu svých zahraničních investic. „Peníze, které vyděláme prodejem německých aktiv, budou reinvestovány opět především v Německu,“ dodal Hall s tím, že pro Vattenfall představuje Německo asi 60 procent z celkových zahraničních investic.