Vattenfall odepsal majetek za 85 miliard

Elektrárna Boxberg. Foto: commons.wikimedia.org

Prodej německých hnědouhelných aktiv Vattenfallu do rukou Křetínského EPH by měl být dokončen na podzim letošního roku. Foto: commons.wikimedia.org

Švédská státní společnost Vattenfall zaúčtovala ve druhém čtvrtletí odpisy spojené se snížením hodnoty majetku ve výši 30 miliard švédských korun (SEK; 85,5 miliardy korun). Z toho 21 miliard SEK (59,9 miliardy korun) připadá na německá hnědouhelná aktiva, která podnik prodává českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a jeho finančnímu partnerovi PPF Investments.

Švédský podnik to oznámil spolu s výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, které ukázaly, že podnik byl opět ve ztrátě. Holding EPH, který ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, a jeho finanční partner, společnost PPF Investments, podepsali 18. dubna dohodu o koupi dolů a elektráren Vattenfallu v Německu. Mluvčí EPH Daniel Častvaj tehdy cenu neuvedl. Transakci se již rozhodla schválit švédská vláda. Vattenfall uvedl, že prodej by měl být dokončen letos na podzim. Transakci ještě musí schválit Evropská komise, která sleduje dodržování pravidel hospodářské soutěže v EU.

Čtěte také:
S ekoterorismem Německo nebojuje
Šnobr: Křetínského jsem podcenil

Za druhé čtvrtletí je celkový účinek této transakce na zisk Vattenfallu minus 21,5 miliardy SEK oproti odhadovaným minus 22 až minus 27 miliard SEK, jak bylo sděleno v den podpisu,” stojí v dnešním sdělení. Definitivní účinek na hospodaření Vattenfall určí až podle data dokončení obchodu. Švédský podnik velkou změnu nepředpokládá. Do konečné částky by se ale mohly ještě promítnout vlivy směnných kurzů odpovídající částce zhruba 500 milionů SEK, uvedl podnik.

Čtvrtletní výsledky hospodaření dnes ukázaly, že podnik za tři měsíce do konce června vykázal ztrátu 28,6 miliardy SEK po ztrátě 28,8 miliardy SEK před rokem. Čisté tržby se snížily na 34,5 miliardy SEK z 36,1 miliardy SEK před rokem. Podnik se dál potýkal s nízkými cenami elektřiny a podle něj neúměrně vysokým zdaněním.

Prodávané aktivity zaměstnávají v Sasku a Braniborsku přibližně 8000 lidí. Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze.

Mohlo by vás zajímat:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci