Vattenfall prodělal téměř 60 miliard

Lom Welzow-Jih, jeden ze čtyř lomů, které Vattenfall prodává. Foto: J.-H. Janßen

Lom Welzow-Jih, jeden ze čtyř lomů, které Vattenfall prodává. Foto: J.-H. Janßen

Švédský státní energetický koncern Vattenfall, o jehož německá hnědouhelná aktiva se zajímají hned tři české společnosti, zaznamenal v loňském roce ztrátu ve výši 2,1 miliardy eur (cca 57 miliard korun). To je asi dvakrát tolik, co v předchozím roce.

Hlavním důvodem ztráty jsou podle německého deníku Tagesspiegel údajně právě německá hnědouhelná aktiva a rovněž jaderné zdroje ve Švédsku. Vattenfall se nyní chystá investovat pět miliard eur (cca 135 miliard korun) do větrných elektráren. Finance by na to mohl získat právě prodejem svých německých aktiv, ovšem cena, kterou zájemci nabídnou, se bude podle všech informací od původně předpokládané dramaticky lišit. Poslední odhady hovoří maximálně o částce 200 až 300 milionů eur (5,5 až 8 miliard korun), která ale může být nakonec ještě nižší.

Čtěte také:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?

Vattenfall, který má stále v Německu téměř 15 tisíc zaměstnanců, chce prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde.

Zájem projevila hned trojice českých firem. Předběžnou nabídku ke koupi podal ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského společně s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a rovněž Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače. Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Mohlo by vás zajímat:
Tykač potvrdil zájem o Vattenfall
Tendr Vattenfallu: Finále za půl roku
Vattenfall chtějí i Němci