Ve sporu s ČEZ vítězí těžaři, jde o stamiliony

Baník SokolovV Sokolovské uhelné (SUAS) již možná chladí šampaňské, naopak na tvářích členů vedení ČEZ přibyla další vráska. Dlouholetý spor obou firem o stovky milionů korun spěje do finále a radovat se s největší pravděpodobností budou těžaři. ČEZ již dokonce zaplatil obří pokutu.

150 milionů korun musel polostátní energetický gigant zaplatit za smlouvu se SUAS na dodávku uhlí pro elektrárnu Tisová. Pokutu vyměřil specializovaný finanční úřad kvůli tomu, že ČEZ platí SUAS příliš málo a zneužívá svou sílu k cenovému diktátu, informaci přinesla Mladá fronta Dnes.

Pokuta je významným milníkem několikaletého sporu obou společností. O co jde. Před pěti lety odmítli majitelé SUAS František Štěpánek a Jan Rokos akceptovat ceny, jež jim ČEZ platil za uhlí pro svou elektrárnu Tisová. Ty se totiž dle dohody odvíjely od cen elektřiny, které šly po nástupu krize prudce dolů. Těžaři požadovali změnu vzorce pro výpočet ceny, ale ČEZ trval na původním. Pouze v roce 2011 dočasně ustoupil.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná obrátila a peníze na sport pošle
Sokolovská uhelná pozastavila podporu sportu

Pro SUAS jsou dodávky pro elektrárnu Tisová naprosto klíčové. Elektrárna totiž stojí přímo na jejím velkolomu a uhlí tak není třeba přepravovat do jiných lokalit. Těžaři si proto stěžovali na cenový nátlak a na to, že ČEZ zneužívá svého postavení na trhu. Finanční úřad jim teď dal svým rozhodnutím za pravdu.

Rozhodnutí sice respektujeme, ale neztotožňujeme se s ním. Zvažujeme podání správní žaloby,“ komentoval pokutu pro MF Dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Na výsledek bitvy čekají i sportovci

Pokuta napovídá, jak zřejmě dopadnou vzájemné soudní spory obou firem, ve kterých jde o stovky milionů korun. Těžaři již dříve kvůli nerovnému zacházení podali na ČEZ stížnost v Bruselu. Spornou smlouvu řeší i soud v Sokolově. SUAS požaduje po ČEZ odškodné za období, kdy byly podle ní ceny příliš nízko a chystá se podat stížnost i kvůli dodávkám z posledních dvou let. „Budeme to rozhodně řešit,“ říká šéf Sokolovské Štěpánek. Naopak ČEZ požaduje od SUAS kompenzaci za ústupky z roku 2011 ve výši 680 milionů korun.

Na výsledky sporů netrpělivě čekají sportovní kluby v Karlovarském kraji. SUAS totiž v červnu právě i kvůli sporům s ČEZ pozastavila sponzoring sportu a dalších společenských aktivit. Kluby v regionu tak přišly o desítky milionů korun ročně. Bez hlavního partnera se ocitl extraligový hokej v Karlových Varech, druholigoví fotbalisté a hokejisté v Sokolově, i desítky dalších organizací v celém kraji.

Firma sice posléze rozhodnutí přehodnotila a klubům v nejvyšší nouzi pomohla, ale plný návrat ke sponzoringu byl podmíněn mimo jiné právě výsledkem soudů s ČEZ. „Ještě se to úplně nevrátilo. Řeklo se, že když to dopadne, tak se k podpoře vracíme. Pokud by měl mít někdo z dosud sponzorovaných problémy zásadního rázu, tak ať přijde. Asi v této poloze to zatím je. Tedy, že jsme se s některými malinko domlouvali. V nejbližší době čekáme nějaké rozhodnutí. A pak platí to, co se řekne. Pokud nám bude dáno za pravdu, že cena ze strany ČEZ byla diskriminační a bude narovnaná, tak se vrátíme k podpoře sportu,“ řekl před několika dny v rozhovoru pro iUHLI.cz předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. Rozhodnutí finančního úřadu tak sportovce nepochybně potěšilo, návrat finanční podpory SUAS se totiž výrazně přiblížil.

Mohlo by vás zajímat:
Neodřízněme si cestu k uhlí, varuje těžař
ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou o 700 milionů
ČEZ vyčlení elektrárnu Tisová a teplárnu Vítkovice