Ve Vršanech chystají novinku v čerpání důlních vod

K přesunu hlavní čerpací stanice do nové pozice by mělo dojít v listopadu. Ilustrační foto: Tomáš Malý

Ve Vršanech se chystají na přestavbu hlavní čerpací stanice, kam se svádí veškerá důlní voda z lomu, aby neohrožovala těžební zařízení. Kompletní technologie se posune zhruba o 120 metrů, připravena je ale také jedna novinka.

Přestavba hlavní čerpací stanice je v podstatě standardní věc, musíme technologii přemisťovat tak, jak postupuje těžba a následně i vnitřní výsypka lomu. Ve Vršanech se hlavní čerpací stanice přesouvala naposledy před dvěma lety,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické. Současná akce ale bude výjimečná. Poprvé bude voda odvedena do dvou jímek, nikoli pouze do jedné jako doposud. Důvodem je plánovaný postup těžby lomu Vršany.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Jímka, která bude osazena čerpadly, bude mít delší životnost, měla by vydržet několik let. Druhá jímka, která bude sloužit jako usazovací a kde se voda přirozenou cestou částečně pročistí, se bude přesouvat podle postupu vnitřní výsypky,“ doplnil Roman Ptáček, revírník úseku odvodnění. Kapacita hlavní čerpací stanice je v současnosti zhruba 60 tisíc kubíků. Měla by zůstat stejná i při vzniku dvou samostatných jímek, přičemž usazovací bude o něco menší, pojme zhruba 25 tisíc kubíků důlních vod.

Obě nové jímky vyhloubil už před časem uhelný velkostroj KU300/K107, kvůli svým parametrům se ovšem nedostal na požadovanou hloubku 8,5 metru, proto obě místa odtěžila pomocná mechanizace. K přesunu hlavní čerpací stanice do nové pozice by mělo dojít v listopadu.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu