Mostecko se stane zásobárnou vody

Napuštěno už je Jezero Most o rozloze 309 hektarů a hloubce 70 metrů. Foto: mostecko.cz

Po obrovských ztrátách vodních ploch z minulých let se blýská na lepší časy. Mostecký region bude největší zásobárnou v zemi.

Voda bude v budoucnu největší vzácností. Mostecko jí bude mít dostatek. Přestože z okresu v posledních dekádách obrovské množství vodních ploch zmizelo, za posledních 20 let to bylo 154 hektarů, díky Jezeru Most se tento hrozivý trend zvrátí.

Čtěte také:
V Mostě se už desítky let maluje na uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Aktuální Zpráva o stavu vodního hospodářství ukázala na lokality, kde je pokles vodních ploch nejmarkantnější. Mostecku v republikové statistice patří nelichotivá druhá příčka, o kterou se dělí s oblastí kolem Nymburku. Od roku 1996 do loňska ubylo podle zprávy na Mostecku 14 procent z celkové hektarové výměry. „Ta čísla se mi moc nezdají, vždyť se v nich nikde neprojevuje Jezero Most s rozlohou 300 hektarů,“ uvedl pro Mostecký deník se Jiří Jakeš, hospodář mostecké organizace Českého rybářského svazu, která obhospodařuje přes padesát rybníků.

V podobném duchu hovořil i známý rekultivátor a krajinný ekolog Stanislav Štýs. Ani jemu se republiková čísla příliš nezdála. Podle něj se ale v budoucnu karta obrátí. „Po celkovém ukončení těžby a dokončení rekultivací by na Mostecku měly vodní plochy tvořit osm procent celkové rozlohy území,“ poznamenal Štýs.

Vzhledem k tomu, že se v posledních letech zavodňují terénní deprese po povrchových dolech, bude podle krajinného ekologa v dalších letech oblast kolem Mostu jednou z největších zásobáren všestranně využitelné vody doslova v celostátním měřítku.

„Ve vytěžených prostorách pod Krušnými horami vzniknou do poloviny století vodní nádrže o celkové kapacitě 2,2 miliardy metrů krychlových velmi čisté vody, která bude použitelná k mnoha účelům. To zhruba odpovídá polovině současné kapacity všech vodních nádrží a rybníků v celé České republice,“ upozornil Štýs s tím, že s tímto ohromujícím zavodněním počítá dlouhodobý nadgenerační rekultivační program.

V Mostecké uhelné pánvi má podle programu dojít k zavodnění lomu ČSA, kde vznikne jezero o plánované rozloze 690 hektarů s hloubkou 273 metry. Jezero vznikne také z lomu Vršany, kde se počítá s rozlohou 263 hektarů plochy a hloubkou 45 metrů. Napuštěno už je Jezero Most o rozloze 309 hektarů a hloubce 70 metrů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu