Doba čtení:2 m, 36 s
Výstavba několika tisíc větrných turbín je v Česku vzhledem k odporu obyvatel s největší pravděpodobností nereálná. Foto: pixabay.com

Ekolog Alexander Ač tvrdí, že dle některých analýz je možný do 10 let. Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera ale není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR (AV) a na ČVUT, Ač v Ústavu výzkumu globální změny AV. Oba se napak shodli, že v brzké budoucnosti bude zásadní a potřebný rozvoj nízkoemisních zdrojů.

Uhelná komise měla dnes doporučit termín konce uhlí v Česku. Podle vyjádření některých členů však zatím rozhodnutí možná nepadne. Ministr životního prostředí a jeden ze dvou předsedů komise Richard Brabec (ANO) naopak uvedl, že vydání doporučení očekává. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy a druhý předseda Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že komise pracuje se scénáři konce uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Čtěte také:
Co dostáváme za drahou elektřinu?
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

V nedávné době vyšlo několik analýz, které jak z finančního, tak technologického hlediska, dokládají v ČR možnost dosažení konce uhlí už do roku 2030. Musí ale dojít k mnohem výraznějšímu rozvoji a podpoře obnovitelných zdrojů,“ uvedl Ač, podle nějž je nutné zařadit konec uhlí mezi priority.

Wagner je v otázce konce uhlí před rokem 2033 výrazně méně optimistický. „Podle mého názoru to při zachování bezpečnosti, fungování průmyslu a životní úrovně nelze,“ míní vědec. „Do té doby se podaří postavit jen minimum nízkoemisních zdrojů, které by uhelné nahradily. Určitě nebude stát nový jaderný blok. Ale také bude jen velmi málo větrných turbín. Jednotlivé se sice může podařit postavit rychle, ale taková kapacita, která by významněji nahradila zdroje uhelné určitě ne,“ poznamenal Wagner. Upozornil, že stavba větrných turbín naráží na odpor obyvatelstva, na přelomu 30. a 40. let bude také konec životnosti starých Dukovan i současných fotovoltaik a větrných zdrojů. „Ty je pak třeba nahradit,“ zdůraznil jaderný fyzik. Podle jeho názoru dřívější scénář útlumu než rok 2038 není možný.

Také Ač zmínil, že odpor vůči výstavbě několika tisíců větrných turbín je problém. Potíž podle něj může být i nechvalně známý solární tunel, který ekolog popsal poměrně eufemisticky coby „ne zcela vydařenou“ dosavadní podporu solární elektřiny. K otázce jádra Ač řekl, že patří mezi stabilní a spolehlivé nízkouhlíkové zdroje, ale s nevýhodami náročného schvalování nových kapacit, vysokých nákladů i nároků na obsluhu. „Určitě bych neprotestoval proti rozšíření Dukovan, pokud se najdou zdroje a vhodný investor, nesmí to však být na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů,“ zdůraznil.

Jako největší úskalí následujících let vidí Wagner „poměrně iracionální přístup nejen k energetice.“ „Velice často jsou sny a vize vydávány za realitu a energetické koncepce jsou vytvářeny na základě kampaní bez znalosti dané problematiky a reality,“ řekl fyzik. To podle něj v Evropě na základě kampaní bez znalostí problematiky může vést k nedostatku stabilních a spolehlivých zdrojů, nejen pro dobu zimních inverzí.

Wagner také řekl, že realizace státní energetické koncepce se v Česku nedaří, což se odráží i na způsobu podpory OZE či jednání o novém bloku v Dukovanech. Varoval před odkladem potřebných řešení.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa